REKLAMA
 
REKLAMA

Bank Pocztowy wprowadził kredyt na instalacje OZE

Bank Pocztowy wprowadził kredyt na instalacje OZE
Fot. Bank Pocztowy

Bank Pocztowy uruchomił nową usługę kredytową. Dotyczy ona wydatków związanych z zakupem, montażem, budową lub modernizacją instalacji odnawialnego źródła energii.

Z oferty Banku Pocztowego o nazwie Kredyt na OZE mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Kredyt na OZE można przeznaczyć na realizację przedsięwzięć związanych z inwestycją w odnawialne źródła energii dofinansowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

– Naszym celem jest wspieranie innowacyjnych rozwiązań energetycznych, a umożliwienie skorzystania z tego typu kredytu to nasz wkład w rozwój zrównoważonych społeczności. Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja w termomodernizację budynku lub instalację OZE, zwłaszcza dla spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych, to często duży wydatek – komentuje Paweł Andrzejczyk, dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego.

REKLAMA

Kredyt na projekty finansowane z grantu OZE

Z Kredytu na OZE mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które ubiegają się o dofinansowanie w formie grantu OZE, oferowanego w ramach Programu TERMO, który realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Grant OZE można przeznaczyć na zakup, montaż i budowę nowej instalacji OZE lub modernizację posiadanej instalacji, jeżeli w wyniku modernizacji zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się także koszt infrastruktury konieczniej do funkcjonowania instalacji OZE.

Dofinansowanie z grantu OZE może pokryć do 50 proc. kosztów przedsięwzięcia netto. Z kolei minimalna kwota Kredytu na OZE oferowanego przez Bank Pocztowy wynosi 10 tys. zł, a okres kredytowana sięga 240 miesięcy.

REKLAMA

Zdolność kredytowa będzie liczona od wysokości kwoty kredytu po spłacie jego części środkami z grantu OZE, co w wielu przypadkach wyeliminuje konieczność podnoszenia stawki Funduszu Remontowego

Bank Gospodarstwa Krajowego w trzech kwartałach ubiegłego roku przyznał 85 mln zł na grant OZE dla ponad 1,5 tys. podmiotów. Z kolei Bank Pocztowy w 2023 r. na cele termomodernizacyjne udzielił kredytów o wartości ponad 28 mln zł.

Jeden wniosek – dwa finansowania

Wnioski o przyznanie grantu OZE można składać w BGK do końca czerwca 2026 r. Bank Pocztowy udzieli kredytu na podstawie złożonego do BGK wniosku o przyznanie grantu OZE, bez konieczności składania w Banku Pocztowym dokumentacji projektowej instalacji OZE. Po przedstawieniu decyzji BGK o przyznaniu grantu OZE dla konkretnej inwestycji Bank Pocztowy wypłaci środki jednorazowo na rachunek kredytobiorcy.

Warunki cenowe i zabezpieczenia będą ustalane indywidualnie. Oprocentowanie Kredytu na OZE może być zmienne lub okresowo stałe do 5 lat.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA