REKLAMA
 
REKLAMA

Nowa ciepłownia geotermalna ogrzeje miasto w Wielkopolsce

Nowa ciepłownia geotermalna ogrzeje miasto w Wielkopolsce
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W Kole otwarto ósmą ciepłownię geotermalną w Polsce. Dzięki gorącej wodzie wydobywanej z głębokości ponad 2,9 km możliwe będzie ogrzanie miasta.

Projekt pn. „Budowa ciepłowni geotermalnej w mieście Koło wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego MZEC Sp. z o.o.” polegał na wykonaniu odwiertu geotermalnego o głębokości 2950 m. Objął również budowę ciepłowni geotermalnej wyposażonej w: wymienniki ciepła, pompy obiegowe, rurociągi, zawory, filtry, układy automatyki, system stabilizacji, układ awaryjnego zaazotowania, a także wszelkie inne urządzenia regulacyjne, zabezpieczające i pomiarowe konieczne do poprawnej pracy instalacji.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 80 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł projekt kwotą ponad 62 mln zł. Dodatkowe środki zapewnione zostały z dotacji z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska na lata 2014-2020 oraz pożyczki ze środków krajowych.

REKLAMA

Inwestycja ma na celu obniżenie emisyjności systemu ciepłowniczego Koła przez zmniejszenie użycia obecnie stosowanych kotłów węglowych na rzecz wykorzystania energii geotermalnej do produkcji ciepła. Wytwarzane w Kole ciepło będzie ekologiczne i z czasem stanie się konkurencyjne cenowo w porównaniu z węglem czy gazem ziemnym.

W uroczystej inauguracja ciepłowni geotermalnej  w Kole uczestniczyli m.in. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, główny geolog Kraju Krzysztof Galos oraz Roberta Gajda, wiceprezes NFOŚiGW.

Więcej środków na rozwój geotermii w Polsce

Rozwój geotermii jako jednego z odnawialnych źródeł energii jest jednym z celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało  „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To plan rozwoju geotermii do 2040 r., z perspektywą do 2050 r. Podstawowym obszarem wykorzystania energii geotermalnej w Polsce ma być ciepłownictwo sieciowe.

REKLAMA

Na wniosek Ministra Klimatu i Środowiska NFOŚiGW postanowił o niemal 55 proc. zwiększyć budżet programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Budżet programu wynosi 530 mln zł, z tego 480 mln zł przeznaczono na dotacje, a 50 mln zł – na pożyczki. Program przewiduje dofinansowanie na wykonanie pierwszego, rozpoznawczego  otworu badawczego, który pozwoli zbadać potencjał geotermii w nieudokumentowanym jeszcze złożu wód termalnych. Okres wdrażania programu obejmuje lata 2020-2028.  Nabór wniosków o dotacje już się zakończył, natomiast nabór wniosków pożyczkowych zakończy się 30 listopada 2025 r.

Najgłębszy odwiert geotermalny w kraju sięgnie 7 km

Także w Małopolsce, w gminie Szaflary, trwa wiercenie otworu geotermalnego realizowane przy dofinansowaniu ze środków NFOŚiGW. Jego głębokość może sięgnąć nawet 7 km.

Odwiert geotermalny ma być nie tylko źródłem ciepła dla mieszkańców gminy, ale też dzięki niemu ma być produkowana energia elektryczna.

[artykuł edytowany]

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

To jest ciekawe, chyba miałem inna matematykę 🙂
Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 80 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł projekt kwotą ponad 62 mln zł. Dodatkowe 28 mln zł to dotacja z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska na lata 2014-2020. Inwestycję wsparła także pożyczka ze środków krajowych w wysokości ponad 33 mln zł.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA