REKLAMA
 
REKLAMA

Powstała wiatrowo-fotowoltaiczna hybryda z baterią przepływową

Powstała wiatrowo-fotowoltaiczna hybryda z baterią przepływową
fot. BaWa r,e.

BayWa uruchomiła hybrydową elektrownię OZE bazującą na elektrowni wiatrowej, instalacjach fotowoltaicznych oraz przepływowym magazynie energii.

O pierwszym w Europie systemie łączącym fotowoltaikę, energetykę wiatrową i magazynowanie energii bazujące na bateriach przepływowych poinformowała BayWa r.e.

Hybrydowy system niemiecka firma wdrożyła współpracy z Ampt, firmą specjalizującą się w optymalizacji pracy systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Kombinacja solar+wind+storage działa w ramach mikrosieci w kampusie Fraunhofer Institute for Chemical Technology (ICT) w Pfinztal w Niemczech. Na jego terenie znajduje się ponad 100 laboratoriów i pilotażowe instalacje energetyczne. Łącznie jest to obszar o wielkości 21 hektarów.

Dachowa i naziemna instalacja PV na podkładzie

W ramach systemu BayWa r.e. zainstalowała dachowe panele fotowoltaiczne i naziemną instalację PV. Łączna moc systemów fotowoltaicznych wynosi 690 kWp. Są one podłączone do sieci energetycznej bez własnych falowników, za pośrednictwem istniejącej wcześniej turbiny wiatrowej o mocy 2 MW. Instalacje połączone są dodatkowo z bateryjnym systemem magazynowania energii, wykorzystującym baterie przepływowe (redox-flow) o pojemności 10 MWh.

We wdrożonym systemie wykorzystano optymalizatory Ampt String, które zintegrowały wszystkie technologie za pośrednictwem wspólnej magistrali DC (architektura „DC-coupled”). Takie rozwiązanie ma umożliwiać lepsze zarządzanie zmiennością generacji w systemach fotowoltaicznych i wiatrowych, zwiększając wydajność całego systemu.

Ważne było dla nas dodanie energii słonecznej do mikrosieci zasilającej nasz kampus, aby zapewnić dodatkową elastyczność i lepsze wykorzystanie naszego systemu. Zrównoważony rozwój odgrywa kluczową rolę dla Fraunhofer ICT, a łącząc zalety energii wiatrowej, słonecznej i magazynowania, mamy pewność, że osiągniemy nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju – powiedział dr Frank Henning, dyrektor Instytutu Fraunhofer ICT.

REKLAMA

Optymalizatory zminimalizują straty energii

Wykorzystane w projekcie optymalizatory zawierają funkcję śledzenia punktu mocy maksymalnej (MPPT) zmniejszającą straty energii spowodowane różnicami napięcia. Dzięki indywidualnemu MPPT optymalizatory mają łagodzić straty energii spowodowane zacienieniem paneli fotowoltaicznych przez otaczające budynki na terenie kampusu Fraunhofer ICT.

Połączenie dachowego i naziemnego systemu fotowoltaicznego, ułożonego w siedmiu różnych orientacjach i wykorzystującego dwa rozmiary modułów, w jednej wspólnej mikrosieci z energią wiatrową i akumulatorami jest dużym wyzwaniem. Ten projekt potwierdza nasze możliwości w zakresie konwersji energii w celu uproszczenia kontroli nad zróżnicowanymi instalacjami, które znajdują się w tej samej lokalizacji – powiedział Levent Gun, CEO Ampt.

Niemcy inwestują w baterie przepływowe

Wykorzystany w projekcie magazyn bazuje na niszowej technologii baterii przepływowych, która dotąd nie znalazła szerszego komercyjnego zastosowania na rynku magazynowania energii. Jednak potencjał magazynów z bateriami przepływowymi jest spory. Ta technologia wychodzi naprzeciw potrzebie budowy zapewnienia dłuższych okresów przechowywania energii i zaoferowania większej pojemności niż magazyny z baterii litowo-jonowych.

Duży magazyn energii z bateriami przepływowymi planuje zbudować niemiecka grupa energetyczna LEAG. Projekt tej firmy zakłada budowę systemu magazynowania energii wykorzystującego żelazowe baterie przepływowe na terenie elektrowni węglowej Boxberg – oddalonej od polskiej granicy zaledwie o około 25 km. Instalacją osiągnąć ma 50 MW mocy i 500 MWh pojemności.

W zeszłym roku rozwój technologii redox-flow wsparł Europejski Bank Inwestycyjny, przyznając firmie VoltStorage, niemieckiemu producentowi tego rodzaju magazynów, pożyczkę w wysokości 300 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA