REKLAMA
 
REKLAMA

Finansowanie dla niszowej technologii magazynów energii

Finansowanie dla niszowej technologii magazynów energii
Fot. Pixabay - Emilian Robert Vicol

Producent magazynów energii, które bazują na przepływowych bateriach wanadowych, pozyskał finansowanie na rozwój tej technologii. 

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wsparł niemieckie przedsiębiorstwo znaczną kwotą na inwestycje w badania, innowacje i rozwój baterii przepływowych. Finansowanie EBI umożliwi także uruchomienie seryjnej produkcji magazynów energii bazujących na technologii, która nie  była dotąd szerzej stosowana na rynku energetycznym.

Bank wesprze firmę VoltStorage z siedzibą w Monachium pożyczką w wysokości 30 mln euro. Pożyczka pomoże w rozwoju i komercjalizacji innowacyjnej wanadowej baterii przepływowej redox (vanadium redox-flow, VRF) oraz umożliwi rozwój nowej technologii akumulatorów iron-salt (ISB). Pożyczka jest gwarantowana przez program badań i innowacji Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Działania Europejskiego Banku Inwestycyjnego koncentrują się w szczególności na finansowaniu inwestycji wpisujących się w unijną strategię REPower EU. Ostatnio EBI poinformował o zwiększeniu budżetu na ten cel o 50 proc. do kwoty 45 mld euro.

Ekologiczne systemy magazynowania energii

VoltStorage opracowuje systemy długoterminowego magazynowania energii, które pozwalają przechowywać energię pozyskaną z OZE, aby zapewnić jej podaż niezależnie od bieżącej generacji energii słonecznej czy wiatrowej. Na razie na rynku dominują magazyny bazujące na bateriach litowo-jonowych, które jednak stosunkowo szybko się rozładowują. Magazyny przepływowe powinny odznaczać się wysokim bezpieczeństwem użytkowania i gromadzić energię na dłuższy czas niż umożliwia to technologia Li-ion.

Akumulatory VoltStorage powstają w technologii redox ma być przyjazna dla środowiska, bezpieczna i trwała, pozwalając na magazynowanie zielonej energii i dostęp do niej przez całą dobę. Bateria iron-salt (ISB) opiera się na technologii przepływu redox, która w porównaniu z technologiami magazynowania w bateriach Li-ion ma odznaczać się zaletami w postaci długotrwałego magazynowania energii.

O ile w przypadku akumulatorów samochodowych kluczowe znaczenie mają krótkie cykle ładowania, o tyle na rynku energetycznym jest duże zapotrzebowanie na magazyny, które będą gromadzić energię odnawialną w długich okresach. Jednym z głównych kandydatów do wypełnienia tej potrzeby jest technologia redox.

REKLAMA

VoltStorage planuje wprowadzić technologię ISB na skalę użytkową od 2025 roku, aby zapewnić korzystanie z energii odnawialnej przez całą dobę. W przeciwieństwie do litu czy kobaltu, które wykorzystuje się w większości stosowanych na rynku baterii, żelazo i sól są łatwo dostępnymi surowcami.

Jak podkreślił Jakob Bitner, dyrektor generalny i współzałożyciel VoltStorage, wsparcie EBI pozwoli firmie skoncentrować się na rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Umożliwi także – w obliczu rosnącego popytu – zwiększenie mocy produkcyjnych.

Jak magazynować zieloną energię

Technologia redox zyskuje na popularności na całym świecie. Przyczynia się do tego możliwość przechowywania energii przez stosunkowo długi czas. W Chinach działa jeden z największych tego typu systemów magazynowania energii o parametrach 100 MW/400 MWh. Wykorzystano w nim wanadowe akumulatory przepływowe VRFB (vanadium redox flow battery). System wyposażono w akumulatory o pojemności 400 MWh, ale docelowo zostanie ona zwiększona do 800 MWh. Instalacja ma pomóc zmniejszyć obciążenie sieci w mieście Dalian.

Z kolei w kanadyjskiej prowincji Alberta magazyn złożony z baterii przepływowych wspomaga pracę elektrowni fotowoltaicznej. Magazyn będzie mógł pracować na pełnych obrotach dłużej niż stosowane powszechnie magazyny bazujące na bateriach litowo-jonowych, których czas pracy z pełną mocą wynosi zazwyczaj maksymalnie 4 godziny.

W Czechach natomiast rusza produkcja domowych magazynów energii bazujących na technologii redox – w przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku domowych magazynów, które bazują na bateriach litowo-jonowych. Mają charakteryzować się wysokim bezpieczeństwem użytkowania i powinny gromadzić energię na dłuższy czas niż umożliwia to technologia Li-ion.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA