REKLAMA
 
REKLAMA

OZE pobiły rekord inwestycji, ale potrzeba ponad dwa razy więcej

OZE pobiły rekord inwestycji, ale potrzeba ponad dwa razy więcej
fot. Darmau/Unsplash

Podczas szczytu klimatycznego COP28 ustalono cel zakładający niemal potrojenie globalnych mocy w energetyce odnawialnej. Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wszystkie wskaźniki pokazują, że ten cel jest nieosiągalny przy obecnym tempie rozwoju OZE. Agencja wylicza, że do roku 2030 trzeba instalować średniorocznie prawie 1,1 TW nowych mocy.

Mimo rekordowego wzrostu mocy odnawialnych źródeł energii w 2023 r. transformacja energetyczna jest opóźniona – uważają eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA). Podkreślają, że osiągnięcie globalnego celu ustalonego na COP28 wymaga stworzenia sprzyjających warunków politycznych i ekonomicznych dla inwestycji w OZE.

Rekord w 2023 i potrzeba przyspieszenia

W zeszłym roku padł rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii na świecie. W globalnym koszyku energetycznym przybyło 473 GW mocy zainstalowanej w OZE. Jak jednak wylicza IRENA, żeby osiągnąć cel wytyczony podczas COP28 do 2030 r., należy instalować dwuipółkrotnie więcej.

REKLAMA

Wyznaczony cel 11 TW mocy w odnawialnych źródłach energii do 2030 r. wymaga – jak wskazuje agencja – uruchomienia dodatkowych źródeł o mocy 7,2 TW. To daje prawie 1,1 TW mocy rocznie. Obecne prognozy mają pokazywać jednak, że cel ten pozostanie poza zasięgiem bez pilnej interwencji politycznej. Jak wyliczają eksperci, wyłącznie kraje G20 muszą zwiększyć łączną moc w OZE z poniżej 3 TW w 2022 r. do 9,4 TW do 2030 r. (ponad 80 proc. globalnego zakładanego wolumenu).

W następstwie historycznego konsensusu Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie potrojenia odnawialnych źródeł energii podczas COP28 te przyrosty mocy – pomimo ustanowienia nowego rekordu – wyraźnie wskazują, że osiągnięcie celu jest dalekie od zagwarantowania. IRENA jako agencja nadzorująca co roku monitoruje postępy w zakresie kluczowych wskaźników. Nasze dane potwierdzają, że postępy są nadal niewystarczające, a transformacja energetyczna pozostaje na uboczu. Pilnie potrzebujemy systemowego odejścia od paliw kopalnych, aby skorygować kurs i utrzymać cel potrojenia mocy w zasięgu – skomentował Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA.

Biliony dolarów na transformację energetyczną

Według IRENA roczne inwestycje w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych muszą wzrosnąć z 570 mld dolarów w 2023 r. do średnio 1550 mld dolarów w latach 2024-2030. Poza zwiększeniem środków pieniężnych potrojenie mocy w OZE wymaga jednak także pokonania barier systemowych i strukturalnych. Do dotychczasowych rekordów OZE przyczyniły się uwarunkowania geopolityczne i spadające koszty budowy instalacji, teraz jednak – jak wskazuje agencja – konieczne są wspólne wysiłki na rzecz poprawy infrastruktury, polityki i kompetencji pracowników, poparte zwiększonym finansowaniem i ściślejszą współpracą międzynarodową.

REKLAMA

Agencja podkreśla potrzebę przyspieszonych inwestycji w sieci energetyczne i magazyny energii. Wymaga to zmiany regulacji w zakresie projektowania rynku energii i usprawnienia procesu inwestycyjnego, a także wzmocnienia łańcuchów dostaw. Wreszcie konieczny jest znaczny wzrost zaangażowania środków publicznych.

IRENA wskazuje, że wszystkie inwestycje związane z transformacją energetyczną osiągnęły w 2023 r. rekordowy poziom ponad 2 bln dolarów, z czego nieco ponad połowę zapewniły rynki wschodzące i gospodarki rozwijające się.

 

Szczegółowe wnioski z najnowszego raportu IRENA można znaleźć w raporcie „World Energy Transitions Outlook 2023” pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ale to nie chodzi o nasz kraj – przecież u nas spółki energetyczne odmawiają podłączenia do sieci.

Gramwzielone… A ja się pytam gdzie ta kuźwa zieleń??? Gdzie ta ekologia??? Piękny las na tym zdjęciu i jaki odnawialny…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA