REKLAMA
 
REKLAMA

Duży wzrost generacji z OZE. European Energy na fali

Duży wzrost generacji z OZE. European Energy na fali
fot. European Energy

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii aktywny także na rynku polskim pochwalił się dobrymi wynikami za rok 2023. Piąty rok z rzędu firma osiągnęła lub przekroczyła swoje prognozy finansowe.

European Energy informuje, że w 2023 r. firma osiągnęła kolejny finansowy rekord. Przychody co prawda się obniżyły, ale EBITDA wzrosła o 27 proc. rok do roku (r/r).

W ubiegłym roku European Energy zanotował 420 mln euro przychodów, co było spadkiem o 4 proc. względem 2022 r., kiedy wskaźnik ten pokazał 438 mln euro. Jednocześnie EBITDA wzrosła o 27 proc. – ze 140 mln euro w 2022 do 178 mln euro w 2023 r. Z kolei zysk przed opodatkowaniem wyniósł 126 mln euro, podczas gdy rok wcześniej – 115 mln euro (+10 proc. r/r).

REKLAMA

Firma podaje, że rok 2023 był piątym z rzędu, w którym firma osiągnęła lub przekroczyła swoje prognozy finansowe.

Wyniki grupy pokazują, że globalna strategia związana z inwestycjami na wielu rynkach przynosi wymierne efekty biznesowe. Dzięki stabilności i kolejnym wzrostom możemy rozwijać nie tylko portfel zielonych źródeł energii w Polsce, ale także projekty innowacyjne w obszarze produkcji zielonych paliw w oparciu o współpracę z polskimi partnerami – komentuje Olga Sypuła, country manager European Energy w Polsce.

Ogromny wzrost produkcji z OZE

Duński deweloper wylicza, że w 2023 r. wyprodukował 1,87 TWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z własnych aktywów. To oznacza wzrost aż o 140 proc. w porównaniu do roku 2022. Miało to pozwolić na uniknięcie emisji CO2e na poziomie 434 962 ton (w 2022 r. było to 181 195 ton).

W 2023 r. European Energy sprzedało projekty o łącznej mocy 1120 MW i przyłączyło do sieci 750 MW nowej mocy OZE. Spółka ma w Polsce 130 MW mocy zainstalowanej i ponad 5 GW projektów w fazie rozwoju. W ubiegłym roku zakończyła w naszym kraju instalację źródeł o mocy ponad 70 MW, w tym farmy wiatrowe Liskowo (38,8 MW) i Dębsko (8 MW) oraz farmy PV Sulimierz (15 MW) i Krzęcin (10 MW).

Projekty Power-to-X – także w Polsce

European Energy wspomina także o nawiązaniu kilku ważnych partnerstw. Firma Mitsui & Co. została partnerem duńskiego koncernu w obszarze Power-to-X, a konkretnie w wiodącym projekcie European Energy dotyczącym e-metanolu w Kassø w Danii. Ponadto w styczniu br. Mitsubishi HC Capital nabyło 20 proc. udziałów w European Energy. Transakcja ta ma znacząco zwiększyć możliwości finansowe firmy. Obecnie czeka ona na zatwierdzenie organów regulacyjnych.

REKLAMA

Duńczycy zamierzają prowadzić projekty Power-to-X także w Polsce. W lutym br. European Energy podpisało memorandum z gminami Barwice i Grzmiąca. Jego celem jest zbadanie możliwości współpracy i rozwoju technologii Power-to-X na ich terenie. Ma ona pozwolić na wytwarzanie e-metanolu i ciepła na bazie energii elektrycznej z OZE.

 

Ponadto duński deweloper podpisał umowy z Total Energies dotyczące morskiej i lądowej energetyki wiatrowej.

W ciągu ostatnich trzech lat koncentrowaliśmy się na zwiększaniu naszych możliwości biznesowych, rozwijaniu naszych kompetencji w zakresie nowych technologii, takich jak Power-to-X, oraz skalowaniu i profesjonalizacji naszej organizacji, aby sprostać wysokiemu tempu wzrostu – mówi Knud Erik Andersen, CEO European Energy.

W 2024 r. firma spodziewa się EBITDA w wysokości 230 mln euro, co oznaczałoby wzrost o około 30 proc. w porównaniu z rokiem 2023 – przy marży ryzyka +/- 10 proc.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA