Duńczycy otwierają kolejną farmę wiatrową w Polsce

Duńczycy otwierają kolejną farmę wiatrową w Polsce
European Energy

Wywodzący się z Danii deweloper odnawialnych źródeł energii European Energy uruchomił w naszym kraju farmę wiatrową Liskowo. Będzie ona wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 25 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych.

European Energy oficjalnie otworzył farmę wiatrową Liskowo, która znajduje się w gminie Rąbino na terenie województwa zachodnio-pomorskiego. Inwestycja składa się z 11 elektrowni wiatrowych, z których moc każdej wynosi 3,6 MW. Wysokość elektrowni wiatrowych liczy niemal 200 metrów. Zostały one rozlokowane na obszarze 21 hektarów.

Wsparcie dla regionu

European Energy podkreśla korzyści, które z tej inwestycji będą mieć mieszkańcy. Podczas budowy farmy wiatrowej European Energy zainwestował w rozwój społeczności gminy Rąbino. Powstały dwa oświetlone place zabaw w Paszęcinie i Lipiu, zbudowane zostały drogi w Rąbinku, Rąbinie i Paszęcinie oraz parking przy urzędzie gminy. A to nie koniec.

REKLAMA

– Po rozpoczęciu działalności komercyjnej, w ciągu 30 lat funkcjonowania farmy, gmina otrzyma wpływy z podatków, które wzmocnią jej budżet. Pozwoli to na nowe inwestycje infrastrukturalne i kulturalne, które przyniosą korzyści lokalnej społeczności – mówi Olga Sypuła, country manager European Energy w Polsce.

– Inwestor od początku zaangażowany był we wsparcie naszej gminy i lokalnej społeczności. Zrealizował renowację budynku świetlicy gminnej wraz z instalacją pompy ciepła i rampy dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej. Firma wykona także naprawę dachu budynku edukacji ekologicznej i zajmie się zagospodarowaniem terenów zielonych wokół budynku urzędu gminy – komentuje Aneta Krawiec, wójt gminy Rąbino.

Liskowo to kolejna farma wiatrowa European Energy w naszym kraju. Pod koniec ubiegłego roku duński deweloper uruchomił kompleks farm wiatrowych Pomerania o łącznej mocy 44,7 MW.

European Energy to jeden z aktywniejszych deweloperów na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Do końca tego roku duńska firma ma eksploatować w naszym kraju instalacje OZE o mocy ponad 100 MW, a w fazie rozwoju ma około 5 GW projektów związanych z energią odnawialną.

REKLAMA

European Energy jest obecny w ponad 18 krajach. Zajmuje się pełnym cyklem produkcji energii wiatrowej i słonecznej na lądzie i morzu – od rozwoju projektu, budowy i sprzedaży energii po zarządzanie aktywami i technologie power-to-X, zakładające produkcję zielonego wodoru czy e-metanolu.

E-metanol i zielony wodór

Jeszcze w tym roku European Energy planuje sfinalizować budowę największej na świecie fabryki e-metanolu, który będzie dostarczany firmom z branży transportowej, tworzyw sztucznych i farmaceutycznej.

Fabryka e-metanolu, która powstanie w Danii, będzie zasilana energią elektryczną przez farmę fotowoltaiczną o mocy 300 MW. Po osiągnięciu pełnej operacyjności zakład będzie w stanie produkować 32 tys. ton e-metanolu rocznie.

Ponadto jeszcze w tym roku European Energy planuje dostarczać zielony wodór do portu Esbjerg w Danii ze swojej farmy wiatrowej o mocy 12 MW. Produktem ubocznym w procesie produkcji H2 będzie ciepło, które trafi do lokalnej sieci ciepłowniczej, zasilając około 200 gospodarstw domowych.

Więcej o wykorzystaniu zielonego wodoru w Danii w artykule: Dania będzie produkować zielony wodór. Dostanie miliony euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.