REKLAMA
 
REKLAMA

Power-to-X w Polsce. Duńczycy chcą współpracować z gminami

Power-to-X w Polsce. Duńczycy chcą współpracować z gminami
fot. LinkedIn/European Energy - Polska

Możliwości produkcji zielonego e-metanolu i ciepła z wykorzystaniem energii elektrycznej z OZE będą analizowane na terenie dwóch gmin w Zachodniopomorskiem. Ich przedstawiciele podpisali w tej sprawie memorandum z duńską firmą rozwijającą już projekty Power-to-X na świecie. 

Pochodzący z Danii globalny deweloper i inwestor OZE – European Energy – oraz gminy Barwice i Grzmiąca zamierzają przeanalizować możliwości produkcji zielonych paliw w Polsce. W tym celu strony podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie „zamiaru podjęcia współpracy w celu zbadania możliwości rozwoju technologii Power-to-X”.

Technologia Power-to-X (PtX) ma pozwolić na wytwarzanie e-metanolu i ciepła na bazie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Porozumienie zobowiązuje duńską firmę i polskie samorządy do podjęcia dyskusji na temat możliwości rozwoju i eksploatacji projektów na terenie gmin Barwice i Grzmiąca.

REKLAMA

Strony mają też przeanalizować możliwości budowy zakładu produkcji zielonego metanolu i jego dostaw do różnych gałęzi przemysłu. Wstępne badania obejmą analizę środowiskową oraz dialog z mieszkańcami i zainteresowanymi stronami.

Wpływy podatkowe i tworzenie miejsc pracy, zwiększenie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw, wkład w łagodzenie zmian klimatycznych i niezależność energetyczna to tylko niektóre z korzyści, jakie widzimy przynajmniej dla naszego samorządu, lokalnej społeczności i regionu w związku z potencjałem realizacji rzeczonego projektu. Grzmiąca ma już pozytywne doświadczenia z European Energy, bo to właśnie w naszej gminie zlokalizowane są niektóre części pomorskiego portfela wiatrowego. Dlatego chętnie rozszerzymy naszą współpracę – zadeklarował Patryk Makowski, wójt gminy Grzmiąca.

Potencjał Polski

Dyrektor generalny European Energy zaznaczył, że Polska jest jednym z kluczowych rynków europejskiej energetyki. Natomiast technologia Power-to-X stanowi istotny element zielonej transformacji.

– Pozwala nam zelektryfikować niektóre z trudnych do zlikwidowania sektorów, takich jak transport ciężki, żegluga, lotnictwo i produkcja chemiczna. Ta współpraca to doskonała okazja, aby podzielić się naszą dotychczasową wiedzą i doświadczeniami na polskim rynku, który przechodzi właśnie transformację energetyczną i zmienia kurs w stronę zielonej gospodarki – powiedział Knud Erik Andersen, dyrektor generalny European Energy.

Duńska spółka, która powstała w 2004 r., działa w 28 krajach na czterech kontynentach. Prowadzi prace nad projektami o łącznej mocy 60 GW, obejmującymi energię słoneczną i wiatrową, magazynowanie energii i technologię Power-to-X. Obecnie European Energy buduje komercyjną instalację na dużą skalę do produkcji e-metanolu w Danii. Jej uruchomienie planowane jest na ten rok.

REKLAMA

W Polsce firma zainstalowała elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy ponad 130 MW, a w przygotowaniu ma 5 GW nowych projektów OZE. W ubiegłym roku ruszyła farma wiatrowa Liskowo w województwie zachodnio-pomorskim. Jej moc zainstalowana wynosi prawie 40 MW. Pod koniec 2022 r. uruchomiony został kompleks farm wiatrowych Pomerania o łącznej mocy 44,7 MW.

Duńczycy zaczęli też w naszym kraju testować wdrażanie technologii Power-to-X. Jesienią 2022 r. Eurowind Energy zapowiadało wraz z Zakładem Energetyki Cieplnej w Wałczu utworzenie parku energetycznego w ramach projektu PtX. Miała to być pilotażowa instalacja o mocy 40 MW, wykorzystująca różne źródła odnawialne i bezpośrednią linię energetyczną. Energia miała trafić do Zakładu Energetyki Cieplnej w Wałczu i zasilić kotły ogrzewające wodę dla miejskiego systemu ciepłowniczego.

Duński deweloper zanotował bardzo dobre wyniki finansowe po ostatnim podsumowanym okresie (trzecim kwartale 2023 r.). W miesiącach od stycznia do września 2023 r. firma wypracowała EBITDA na poziomie zbliżonym do zanotowanego w całym roku 2022.

Miliony euro na Power-to-X

Dania zamierza intensywnie rozwijać produkcję odnawialnego wodoru i jego pochodnych, takich jak amoniak, metanol i e-kerozyna, z wykorzystaniem technologii Power-to-X. Kraj ten przedstawił Komisji Europejskiej swój program wsparcia tego obszaru – o wartości około 170 mln euro (1,25 mld koron duńskich). Na początku 2022 r. Komisja Europejska duński program zatwierdziła. Plan zakłada budowę elektrolizerów o łącznej mocy do 100–200 MW.

Program o wartości 170 mln euro jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia Europie dekarbonizacji w przyszłości, ponieważ będzie wspierał rozwój powstających technologii Power-to-X. Pomoże on wykorzystać potencjał duńskiego sektora energii elektrycznej opartego w coraz większym stopniu na odnawialnych źródłach energii w celu ograniczenia emisji w sektorach, które w przeciwnym razie trudno byłoby poddać dekarbonizacji – komentowała wówczas Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca ds. polityki konkurencji w Komisji Europejskiej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA