Dotacja z NFOŚiGW na ciepłownię geotermalną w Wielkopolsce

Dotacja z NFOŚiGW na ciepłownię geotermalną w Wielkopolsce
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W Urzędzie Miejskim w Turku podpisano umowę na budowę ciepłowni geotermalnej. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2025 r.

Ponad 73 mln zł dotacji przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na realizację kolejnego projektu geotermalnego w Wielkopolsce. Środki przeznaczone zostaną na budowę ciepłowni geotermalnej i jej podłączenie do istniejącego systemu ciepłowniczego. Budowa obiektu oraz wywiercenie nowego otworu chłonnego GT-2 ma kosztować ponad 90 mln zł.

Szacuje się, że pozyskana z geotermii energia zaspokoi około 40 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło. Pozwoli to zredukować emisję dwutlenku węgla, co poskutkuje zmniejszeniem kosztów dla mieszkańców. Obecnie 60 proc. kosztów stanowią bowiem opłaty emisyjne.

REKLAMA

W podpisaniu umowy na budowę ciepłowni geotermalnej uczestniczyli: Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, Krzysztof Galos, główny geolog kraju i zastępca prezesa NFOŚiGW, a także Michał Wypiór, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM) w Turku, oraz Grzegorz Król, prezes Inżynierii Rzeszów SA, która odpowiada za wykonanie inwestycji.

Odpowiednie parametry wód geotermalnych

Krzysztof Galos, wiceminister i główny geolog kraju, podkreślił, że w rejonie Turka występują wody geotermalne o odpowiednich parametrach do wykorzystania gospodarczego, co się potwierdziło w czasie wykonania pierwszego otworu.

Woda ma korzystne parametry jeśli chodzi o temperaturę – rzędu 78 st. C – mówił Krzysztof Galos.

Przedsięwzięcie obejmie trzy elementy:

  • wykonanie otworu geotermalnego Turek GT-2 – otwór chłonny/zatłaczający,
  • budowę rurociągu łączącego otwór geotermalny (produkcyjny) Turek GT-1 z otworem (chłonnym) Turek GT-2,
  • budowę ciepłowni geotermalnej z wykorzystaniem wymiennika ciepła i sprężarkowej pompy ciepła.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2025 r.

REKLAMA

Wykorzystanie ciepła geotermalnego w Polsce

Podstawową dziedziną wykorzystania energii geotermalnej w Polsce jest ciepłownictwo sieciowe. W Polsce instalacje geotermalne dostarczające ciepło do systemu ciepłowniczego działają w ośmiu lokalizacjach, a łączna zainstalowana moc geotermalna systemów przekracza 100 MW.

O najnowszej, ósmej inwestycji tego typu, która powstała w Kole, pisaliśmy w artykule: Nowa ciepłownia geotermalna ogrzeje miasto w Wielkopolsce. Ta inwestycja o wartości 80 mln zł także otrzymała dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł projekt kwotą ponad 62 mln zł. Dodatkowe środki zapewnione zostały z dotacji z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska na lata 2014-2020 oraz pożyczki ze środków krajowych.

Więcej środków na rozwój geotermii

Rozwój geotermii jako jednego z odnawialnych źródeł energii znajduje się wśród celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Resort klimatu opracował „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To plan rozwoju geotermii do 2040 r., z perspektywą do 2050 r. Podstawowym obszarem wykorzystania energii geotermalnej w Polsce ma być ciepłownictwo sieciowe.

Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów, NFOŚiGW o prawie 55 proc. zwiększył budżet programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” – z 300 do 480 mln zł. Program przewiduje dofinansowanie na wykonanie robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich wykorzystania. Fundusz oferuje programy wsparcia rozwoju geotermii zarówno na etapie poszukiwania, jak i zagospodarowania rozpoznanych złóż.

NFOŚiGW planuje uruchomić nowy program priorytetowy „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”, który ma wesprzeć inwestycje dotyczące wytwarzanie energii cieplnej ze źródeł odnawialnych. Więcej o tym w artykule: Rząd ogłosił nowe dotacje na OZE. Budżet programu to 2 mld zł.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.