REKLAMA
 
REKLAMA

Tauron wprowadza stałą cenę zielonej energii

Tauron wprowadza stałą cenę zielonej energii
Fot. Tauron

W nowej ofercie Tauron ma energię ze źródeł odnawialnych w stałej cenie zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm.

Tauron proponuje energię z własnych źródeł odnawialnych w stałej cenie przez dziewięć kolejnych lat dla gospodarstw domowych i co najmniej pięć lat dla firm. Niezmienną cenę energii dla odbiorców zapewnią nowe inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Klient indywidualny otrzyma gwarancję stałej ceny prądu przez dziewięć lat trwania umowy, a firmy – od pięciu do nawet 10 lat. Energia zakontraktowana w ten sposób przez klientów dystrybutora będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł OZE Taurona. Każdy klient otrzyma certyfikat potwierdzający jej pochodzenie, wystawiony przez niezależną organizację certyfikującą TÜV SÜD Polska.

REKLAMA

– Stała cena zielonej energii przez wiele lat to duży atut. Chcemy dotrzeć z zieloną energią z naszych odnawialnych źródeł do jak najliczniejszej grupy odbiorców spośród prawie sześciu milionów naszych klientów. Znając koszty produkcji energii w naszych farmach fotowoltaicznych i wiatrowych w długim horyzoncie, możemy skutecznie oferować klientom czystą energię z konkretnych źródeł po zagwarantowanej z góry na kilka lat cenie – mówi Mariusz Purat, prezes zarządu spółki Tauron Sprzedaż.

Pod hasłem „Tauron Nowa Energia” spółka planuje także szerokie wykorzystanie technologii blockchain, która pomoże w znacznej redukcji ilości papieru w kontakcie z klientami.

Grzegorz Lot, prezes zarządu Tauron Polska Energia, podkreśla, że kierowana przez niego firma stawia na zieloną energię z własnych OZE i chce ją zaoferować klientom w atrakcyjnej cenie na długi czas. Priorytetem Taurona jest sukcesywne zwiększanie udziału zielonej energii w miksie energetycznym. Jeszcze w tym roku Tauron planuje rozwój źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznym potencjale kilkuset megawatów.

Inwestycje Taurona w OZE

Łączna moc Taurona zainstalowana w OZE wynosi już niemal 700 MW. Z tego 417 MW przypada na elektrownie wiatrowe, 133 MW – na elektrownie wodne, a 56 MW – na farmy fotowoltaiczne. Obecnie grupa buduje farmy wiatrowe o łącznej mocy 164,9 MW, z czego 121,5 MW zostanie oddane do eksploatacji jeszcze w 2024 r.

Wśród inwestycji Taurona w energetykę wiatrową jest m.in. farma wiatrowa Sieradz, która ma zostać uruchomiona w 2025 r. Więcej o tej inwestycji w artykule: Tauron zbuduje kolejną farmę wiatrową.

Państwowy koncern energetyczny buduje także farmy fotowoltaiczne o mocy 199 MW, z czego 55 MW zostanie oddane do eksploatacji w najbliższych kilku miesiącach. Spółka buduje m.in. farmę fotowoltaiczną w Bałkowie o mocy 54 MW, PV Proszówek o mocy 55 MW oraz PV Postomino o mocy 90 MW. Ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo. Będzie to pierwszy projekt Taurona realizowanym w formule cable pooling.

REKLAMA

Elektrownia fotowoltaiczna Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a farma PV w Białkowie i PV Postomino – w 2025 r. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW. Po rozbudowie będzie to największa farma fotowoltaiczna Taurona i jedna z największych w Polsce. Więcej na jej temat w artykule: Największa farma fotowoltaiczna Taurona już działa.

.

.

.

Blockchain w umowach z Tauronem

Tauron dąży do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne, rozwijając cyfrowe kanały komunikacji z klientami.

Klienci, którzy zdecydują się na nową ofertę, będą korzystali z e-faktur. Dokumentacja będzie przesyłana elektronicznie z wykorzystaniem technologii blockchain. To bezpieczna alternatywa dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. Technologia wdrożona w Tauronie przechowuje w rozproszonej formie kompletne dokumenty, a nie tylko kryptograficzne odwołania do dokumentów. Klienci mają więc stały dostęp do swoich umów wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami.

Konkursy z nagrodami

We współpracy z Politechniką Śląską i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach Tauron organizuje konkurs dla studentów tych uczelni. Celem konkursu jest promocja nowej oferty. Dla autorów najlepszych filmów w postaci rolek przewidziano nagrody pieniężne w wysokości 5, 10 i 15 tys. zł.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Marketingowe ble ble, konkretów brak – nawet na ich stronie. Jaka stawka? Jaka OPŁATA HANDLOWA? Skoro chcą wciskać stałą ceną na 9 lat to pewnie wiedzą, że w tym okresie rynkowe ceny będą spadać. Chyba, że są filantropami? W sumie dobra wiadomość dla wszystkich.

Ciekawe czy cena z 3 czy z 2 z przodu?

Janusz z Katowic 25-06-2024 17:06

dlaczego jakis certyfikat TUV SUD, a nie oficjalny certyfikat umorzenia gwarancji pochodzenia z TGE? Czy przypadkiem umorzenie gwarancji pochodzenia w TGE nie jest JEDYNYM potwierdzeniem wykorzystania zielonej energii w EU i Polsce? Bardzo prosiłbym o wyjasnienie tej sprawy, bo w artykule jest mowa o sprzedaży zielonej energii, ale nie ma mowy o gwarancjach pochodzenia OZE. Dziękuje.

A dlaczego nie dają dla wszystkich prosumentow net- metering przecież produkują też czystą energię i nie mają za to niskiej ceny

A podłączą mnie bezpośrednio kablem do farmy z OZE? Na razie jestem z sąsiadami na wspólnym trafo to jak ja będę miał energię z OZE a sąsiedzi nie?

Mam taryfę z certyfikatem potwierdzającym pochodzenie prądu z OZE. Sąsiad nie ma. Jesteśmy podłączeni do tego samego słupa. W jaki sposób Tauron gwarantuje i rozdziela ten prąd, że do mnie płynie z OZE, a do sąsiada z elektrowni węglowej!?

ale to juz bylo..... 26-06-2024 02:13

ja to tylko tak zostawie, cytat z wysokienapiecie z dnia 8 lipca 2022 ….historia lubi sie powtarzac 😉 ”Tauron zaoferował klientom, którzy mieli umowy terminowe z gwarancją ceny, utrzymanie dość niskich cen prądu (50 gr/kWh) przez kolejne 12 miesięcy. W zamian, od stycznia 2023, doliczy im do rachunku 155 zł opłaty handlowej miesięcznie. Efektywnie klienci zapłacą wówczas ok. 1,39 zł/kWh brutto. Sprawie przyjrzy się UOKiK, a URE rozwiewa wątpliwości sprzedawców.”

Długi i o niczym

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA