REKLAMA
 
REKLAMA

Największa farma fotowoltaiczna Taurona już działa

Największa farma fotowoltaiczna Taurona już działa
Fot. Tauron

Zakończył się pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach-Dziećkowicach. Na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych powstała instalacja PV o mocy 37 MW.

Na farmie fotowoltaicznej zamontowano ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy (w sumie 37 MW). Farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh czystej energii, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 20 tys. gospodarstw domowych. Zamontowane panele zajmują powierzchnię 16 ha, co jest równe powierzchni 22 boisk do piłki nożnej.

To największa farma fotowoltaiczna w Grupie Tauron. Głównym wykonawcą farmy w Mysłowicach jest spółka Tauron Serwis.

REKLAMA

Docelowa moc farmy fotowoltaicznej planowana jest na 100 MW. Uruchomienie farmy w Mysłowicach zwiększyło moc zainstalowaną OZE Taurona do ponad 600 MW.

Na terenie farmy zamontowano 140 inwerterów i 10 stacji transformatorowych pośrednich o napięciu 0,8/20 kV. Ważnym elementem inwestycji jest stacja transformatorowa 20/110 kV wraz z rozdzielnią 20 kV i rozdzielnią 110 kV, która jest już przygotowana pod realizację drugiego etapu inwestycji. W inwestycji wykorzystano 545 km różnego rodzaju kabli.

Inwestycja została dofinansowana z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tauron otrzymał pożyczkę w wysokości 82,5 mln zł na preferencyjnych warunkach, które umożliwiają umorzenie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (około 24 mln zł). Umowa została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

1,4 GW do 2030

W ramach realizacji Zielonego Zwrotu Taurona powstają gównie farmy fotowoltaiczne. Tauron eksploatuje już trzy elektrownie słoneczne o łącznej mocy 55 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Trwa budowa farmy Proszówek (55 MW).

Ponadto prowadzone są prace związane z przygotowaniem drugiego etapu inwestycji w Mysłowicach. Jej moc zostanie rozszerzona o około 60 MW. Obecnie podejmowane działania to: uzyskanie warunków zabudowy, pozyskanie warunków przyłączenia, wykonanie badań geologicznych gruntu mających określić sposób posadowienia elementów farmy, a także wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Farma fotowoltaiczna Mysłowice docelowo osiągnie moc niemal 100 MWp i w ciągu roku wyprodukuje ponad 105 tys. MWh energii elektrycznej. Produkcja takiego wolumenu energii pozwoli zaoszczędzić 80 tys. ton emisji CO2 w stosunku do generacji z konwencjonalnych bloków węglowych.

Trwa także budowa czterech farm wiatrowych o łącznej mocy 140 MW. W przyszłym roku ruszą trzy z nich: Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Zakończenie inwestycji Nowa Brzeźnica (20 MW) zaplanowano na 2025 r.

Zgodnie z założeniami strategii Grupa Tauron ma dysponować 1,4 GM mocy energii ze słońca.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA