REKLAMA
 
REKLAMA

Tauron zbuduje kolejną farmę wiatrową

Tauron zbuduje kolejną farmę wiatrową
Tauron

Planowana przez Tauron farma wiatrowa Sieradz ma zostać uruchomiona w 2025 r. Złoży się na nią osiem turbin o różnej mocy.

Nowa wiatrowa inwestycja Taurona jest zlokalizowana w gminie Wróblew w województwie łódzkim. Tauron informuje, że farma wiatrowa Sieradz będzie się składać z ośmiu turbin, w tym sześciu o mocy 3,3 MW oraz dwóch o mocy 2 MW każda.

Przeprowadzone analizy wskazują na możliwą roczną produktywność farmy wiatrowej na poziomie 3277 MWh na MW zainstalowanej mocy. Przy takiej produktywności farma wiatrowa będzie wytwarzać w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 39 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Zakupiony przez Tauron projekt farmy wiatrowej Sieradz ma już pozwolenie na budowę, co pozwoli na szybką realizację przedsięwzięcia. Inwestycję będzie realizowała spółka Tauron Zielona Energia.

Pierwsze prace przygotowawcze ruszą z początkiem 2024 r. Z kolei do końca pierwszego kwartału 2024 planujemy rozpocząć ścisłe roboty budowlane, druga połowa przyszłego roku zakończy się gotowymi fundamentami oraz przygotowaniem transportu turbin. Pierwsze napięcie planujemy podać w trzecim kwartale 2025 r, a oddanie do eksploatacji w pełni funkcjonującej farmy nastąpi do końca przyszłego roku – przedstawia harmonogram prac Wojciech Więcławek, prezes spółki Tauron Zielona Energia.

140 MW w budowie

W fazie budowy, oprócz farmy wiatrowej Sieradz, znajdują się też cztery farmy wiatrowe Taurona o łącznej mocy 140 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w przyszłym roku: Mierzyn (58 MW), Gamów (33 MW) i Warblewo (30 MW). Pierwszy prąd z farmy Nowa Brzeźnica (20 MW) popłynie natomiast w 2025 r.

REKLAMA

– Farmy wiatrowe mają odgrywać kluczową rolę w miksie wytwórczym Taurona w perspektywie końca dekady. Łącznie z farmą Sieradz w budowie mamy pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW i dwie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW. W fazie analizy inwestycyjnej znajduje się kolejne kilkanaście projektów OZE – komentuje Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Strategiczny Zielony Zwrot

Budowa farm elektrowni wiatrowych jest istotnym elementem realizacji strategii Zielonego Zwrotu Taurona. Państwowy koncern energetyczny eksploatuje dziś 11 farm wiatrowych. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Tauron posiada ponadto trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). W trakcie budowy jest farma fotowoltaiczna Proszówek o mocy 55 MW oraz drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

Łączna moc zainstalowana aktywów wytwórczych Taurona w OZE sięga 606 MW. W tym wolumenie 417 MW zainstalowano w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych oraz 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych.

Zgodnie z założeniami strategii w 2030 r. Tauron ma dysponować skumulowaną mocą 1100 MW w farmach wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA