Nowe przepisy dla prosumentów w Sejmie jeszcze we wrześniu?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zakończenie prac nad projektem nowelizacji ustawy o OZE, która ma zmienić zasady rozliczeń prosumentów korzystających z net-billingu.
Rynek energetyki prosumenckiej czeka na zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które poprawią opłacalność inwestycji prosumentów objętych rozliczeniami w net-billingu.
Wprowadzony dla nowych instalacji prosumenckich w drugim kwartale 2022 r. net-billing spowodował spadek inwestycji w przydomowe systemy fotowoltaiczne z powodu większej niepewności co do przyszłego wynagrodzenia za nadwyżki energii wysyłanej do sieci. Tę niepewność jeszcze zwiększyło przejście na początku lipca 2024 r. z rozliczeń po średniej miesięcznej cenie energii z rynku hurtowego (RCEm) na cenę RCE odzwierciedlającą giełdową wartość energii w danej godzinie (docelowo cena RCE powinna się zmieniać co 15 minut).
Propozycje resortu klimatu dla prosumentów
Aby wyjść naprzeciw obawom i zachęcić gospodarstwa domowe i małe firmy do rozpoczęcia działalności prosumenckiej w net-billingu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowe regulacje, które mają poprawić atrakcyjność rozliczeń w tym systemie. Projekt nowelizacji ustawy o OZE zawierający zmiany zasad rozliczeń w net-billingu resort klimatu przedstawił przed wakacjami.
Kluczowe nowości, które zawarto w tym projekcie, zakładają umożliwienie dotychczasowym prosumentom w net-billingu powrót do rozliczeń po cenie miesięcznej RCEm. Mieliby oni jednocześnie możliwość przejścia na cenę RCE, do czego ma ich zachęcić nieznacznie wyższy zwrot niewykorzystanego przez 12 miesięcy depozytu prosumenckiego – z 20 proc. do 30 proc. Możliwość powrotu do rozliczeń po cenie miesięcznej mają otrzymać prosumenci objęci net-billingiem, którzy uruchomili produkcję energii przed 1 lipca br.
Ministerstwo zaproponowało także powiększenie wartości depozytu prosumenckiego w net-billingu o 23 proc. To odpowiadałoby stawce VAT płaconej za energię kupowaną z sieci, ale już nieuwzględnianej przy eksporcie energii do sieci przez prosumenta.
Projekt ustawy o OZE gotowy
Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadeklarowało zakończenie prac nad projektem nowelizacji ustawy o OZE. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zasygnalizowała, że jeszcze w tym miesiącu projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów. Następnie, po przyjęciu przez rząd, zostanie skierowany do prac w Sejmie.
– Prace nad ustawą poprawiającą rozliczenia prosumentów zakończyły się. Projekt we wrześniu trafi na posiedzenie Rady Ministrów, a potem do Parlamentu – zapewniła wczoraj szefowa resortu klimatu.
Ministerstwo zakłada, że w przypadku prosumentów korzystających z prawa powrotu do rozliczeń po średniej cenie miesięcznej w net-billingu (RCEm) nie będzie korekty rozliczeń uwzględniających tymczasowe funkcjonowanie w ramach ceny RCE. Więcej na ten temat w artykule: Dotychczasowi prosumenci w net-billingu wrócą do ceny miesięcznej.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Teraz z Fotowoltaiką to jak z obecnym rządem jest nieopłacalny
obywatelu, pomóż zmniejszyć emisję CO2, wyłóż na to swoją kasę pomimo ze w bilansie zapłacisz za prąd więcej niż bez fotowoltaiki…. walcie się.
I to jest Konkret! I już się opłaca! Więc uśmiechnij się!
Konkret można odfajkować jako zrealizowany!
A tyle było pisku i wżasku, a pis.ory nie umiały znowelizować ustawy oze, a tu Pani Kloska raz dwa i już jest lepiej, proszę jakie to proste, ale co się nie robi aby ulżyć Prosumentom, jeszcze dali łaskawie MP6.00 i 400mln w tym na magazyny energii 16tyś, jak oni dobrze rządzą, fenomen, nobel im się należy!
Jprd. Dostałem rozliczenie roczne. Mam net billing i baterię przy 4,8 kW panelach. Zbilansowana energia pobrana a wprowadzona do sieci prawie 100%. Musze doplacic 1300zl po roku. A zaprognozowali mi 2razy tyle na następny zwiększając zużycie o 50%. Musialbym znów paneli dołożyć
Ten wynalazek aby przy netbillingu zawyżone stawki wg taryfy sprzedawcy z VAT kompensować z zanizonymi(rynkowymi) bez vatu dla prosumenta to nie tylko dranstwo i wiocha ale też sprzeczne z ustawą vat. Energetyka nalicza vat od energii wcale go nie odprowadzając bo kompensuje to że statystycznie liczoną średnią stawką netto.
MANIAK PV , JAKIŚ TY DUR NY .
MINISTRANTKA KLUSKA NIC NIKOMU NIE POLEPSZYŁA . CENY DYNAMICZNE POGRZEBAŁY FOTOWOLTAIKĘ . NAPRAWIENIE BŁĘDU Z VATEM TO ŻADNE OSIĄGNIĘCIE I Z KONKRETEM TO NIE MA NIC WSPÓLNEGO . PRZECZYTAJ SOBIE TREŚĆ ORYGINALNEGO KONKRETU . NADAL NIC NIE ZROBIONO . KOmatołku .
ManiakPV@ Puk, puk po swojej głowie się popukaj. Rok to juz robią i dopiero jest projekt a do wdrożenia minie kolejny. Tempo żółwie bo ważniejsze łono dzieci i tabletki po niż gospodarka i konkretne ustawy. Lawirują jak po mydle. Tak mdłego i niekonkretnego rządu dawno nie było.
No to się minister popisała wasz sobie w 4 litery taką nowelizacja ustawy. Aby w jednym kraju była sprawiedliwość ustawa powinna przynajmniej zbliżyć opłacalność inwestycji do prosumentów z netmeteringiem
Zygi. Czy wy ludzie sarkazmu w ogóle nie rozpoznajecie… Dramat
Janek1976@ Twoje tłumaczenie to jak złodzieja, który gdy coś ukradł, tłumaczył się, że nie ukradł tylko pożyczył, lub wziął tylko na przechowanie aby nie zginęło.