Dotychczasowi prosumenci w net-billingu wrócą do ceny miesięcznej

Dotychczasowi prosumenci w net-billingu wrócą do ceny miesięcznej
elblogdelaenergia, flickr cc-by-2.0

Projekt nowych przepisów dla prosumentów objętych net-billingiem ma trafić do Sejmu jeszcze w tym kwartale. Dowiedzieliśmy się, jak zostanie rozwiązana sprawa prosumentów, którzy 1 lipca przeszli na rozliczenia według ceny RCE.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planowało zmiany w zasadach rozliczeń w net-billingu, które miały postawić prosumentów na korzystniejszej pozycji, jednak nie zdążyło na czas opracować nowych przepisów i doprowadzić do ich uchwalenia przed 1 lipca.

W efekcie od tygodnia prosumenci objęci net-billingiem są rozliczani na nowych zasadach, które wywołują wśród nich dużą niepewność co do finansowych korzyści z inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami z ustawy o odnawialnych źródłach energii od 1 lipca energia wprowadzana do sieci przez prosumentów powinna być rozliczana przez sprzedawców energii według ceny (RCE), ustalanej dla każdego okresu rozliczania niezbilansowania (obecnie powinny to być okresy 15-minutowe) –  a nie średniej miesięcznej ceny energii (RCEm) jak przed 1 lipca.

Nowy sposób wynagradzania prosumentów za eksport energii do sieci w net-billingu jeszcze bardziej skomplikował możliwość oszacowania korzyści z działalności prosumenckiej, powodując u właścicieli mikroinstalacji obawy co do wysokości wynagrodzenia gromadzonego w ramach depozytu prosumenckiego.

W odpowiedzi na te obawy Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało na początku ubiegłego miesiąca, że przygotuje zmiany w ustawie o OZE, umożliwiające dotychczasowym prosumentom w net-billingu pozostanie na średniej cenie miesięcznej RCEm (mieliby oni jednocześnie możliwość przejścia na cenę RCE, do czego miałby ich zachęcić nieznacznie wyższy zwrot niewykorzystanego przez 12 miesięcy depozytu prosumenckiego). Ponadto resort klimatu zapowiedział powiększenie wartości depozytu o 23 proc., co odpowiadałoby stawce VAT płaconej za energię kupowaną z sieci, ale już nieuwzględnianej przy eksporcie energii do sieci przez prosumenta.

Więcej o propozycjach ministerstwa w zakresie zmian w net-billingu napisaliśmy w artykule: Net-billing będzie bardziej opłacalny. Ministerstwo odkryło karty.

Z wdrożeniem tych propozycji Ministerstw Klimatu i Środowiska jednak nie zdążyło przed 1 lipca. Wobec tego dotychczasowi prosumenci musieli przejść z rozliczeń według ceny RCEm na ceny RCE, zgodnie z dotychczas obowiązującą wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Przepisy dla prosumentów w Sejmie jeszcze w tym kwartale

Zapytaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, co dalej z projektem nowelizacji ustawy o OZE (oznaczonym UD41), w którym mają pojawić się przepisy zmieniające zasady rozliczeń prosumentów w net-billingu.

Serwis prasowy resortu klimatu zapewnił nas, że projekt nowelizacji powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów i trafić do Sejmu jeszcze w tym kwartale.

REKLAMA

Ministerstwo nie planuje przygotowania w międzyczasie przepisów przejściowych, które uregulowałyby sytuację prosumentów w net-billingu do czasu wejścia w życie planowanej nowelizacji ustawy o OZE.

– Z uwagi na to, że planowany termin przyjęcia projektu UD 41 przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r., nie planujemy wprowadzenia przepisów przejściowych. Do czasu wejścia w życie projektowanych regulacji prosumenci będą rozliczani zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to, że po 1 lipca 2024 r. prosumenci będą rozliczani w systemie net-billing na podstawie RCE – poinformowało nas ministerstwo.
.

.

Nie będzie korekty depozytu

Zapytaliśmy też o to, jak będą rozliczani dotychczasowi prosumenci objęci net-billingiem po uchwaleniu planowanych zmian w ustawie o OZE, mających dać prosumentom wybór w zakresie pozostania przy cenie RCEm lub przejścia na cenę RCE.

Ministerstwo poinformowało nas, że po wejściu w życie nowych przepisów prosumenci, którzy rozpoczęli produkcję energii w net-billingu przed 1 lipca 2024 r., wrócą do rozliczeń zgodnie z ceną RCEm. Natomiast prosumenci, którzy rozpoczęli produkcję po 1 lipca, będą rozliczani nadal według ceny RCE.

Z kolei prosumenci rozliczający się w oparciu o cenę RCEm, którzy złożą oświadczenie o przejściu na cenę RCE, mają być rozliczani w ten sposób od pierwszego okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, w którym złożono oświadczenie.

Ministerstwo poinformowało nas, że w przypadku prosumentów mających powrócić do ceny RCEm nie jest przewidziana korekta rozliczeń za okres między 1 lipca a dniem wejścia w życie planowanej nowelizacji ustawy o OZE.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o