REKLAMA
 
REKLAMA

Budowa polsko-jordańskiej fabryki zielonego amoniaku coraz bliżej

Budowa polsko-jordańskiej fabryki zielonego amoniaku coraz bliżej
Fot. Jordan Green Ammonia LLC

Podpisano pierwsze umowy w sprawie polsko-jordańskiego projektu budowy fabryki zielonego amoniaku na Bliskim Wschodzie. Produkcja ekologicznego paliwa ma ruszyć za 5 lat.

Działająca w sektorze energii odnawialnej spółka Jordan Green Ammonia LLC (JGA) została powołana w ubiegłym roku przez firmy Fidelity Group i Hynfra – polską firmę specjalizującą się w technologiach do produkcji i wykorzystania odnawialnego wodoru i amoniaku. Polsko-jordański projekt zakłada budowę w pełni niezależnego energetycznie i zeroemisyjnego zakładu syntezy odnawialnego amoniaku w Jordanii.

Teraz JGA podpisała umowę dotyczącą użytkowania terenu ze specjalną strefą ekonomiczną ASEZA w jordańskiej Akabie oraz Aqaba Development Corporation (ADC), która odpowiada za rozwój infrastruktury i strategiczne inwestycje w tej strefie. Umowy te przybliżają spółkę do budowy instalacji do produkcji zielonego amoniaku.

REKLAMA

Na mocy podpisanej właśnie umowy JGA uzyskała wszelkie niezbędne pozwolenia na prowadzenie studiów wykonalności i realizację projektu w Akabie. Przedsięwzięcie jest zgodne ze strategią Jordanii, która zakłada rozwój gospodarki niskoemisyjnej i zwiększenie krajowego potencjału produkcji energii odnawialnej.

Obiekt ma powstać w specjalnej strefie ekonomicznej w Akabie. Wybrano ją z uwagi na bardzo dobre warunki klimatyczne i bliskość portu. Ułatwi to logistykę transportu wytwarzanych produktów.

REKLAMA

300 tys. ton zielonego amoniaku rocznie

Projekt zakłada budowę zakładu syntezy odnawialnego amoniaku produkowanego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Należą do nich elektroliza zasilana z OZE, odsalanie wody morskiej i zaawansowane systemy magazynowania energii. Roczna produkcja amoniaku ma wynieść między 100 a 300 tys. ton. Cały obiekt ma być w pełni niezależny energetycznie i zeroemisyjny.

W najbliższym czasie JGA jest ma przeprowadzić szczegółowe studia wykonalności oraz sfinalizować prace inżynieryjne. Realizacja projektu ma przebiegać etapowo na przestrzeni najbliższych 5 lat.

Budowa zakładu pozwoli na stworzenie ponad 8 tys. miejsc pracy dla pracujących przy realizacji obiektu. Po zakończeniu inwestycji w fabryce zielonego amoniaku zatrudnienie znajdzie około 700 pracowników.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady