Rząd chce zapewnić przemysłowi tańszą energię z OZE

Rząd chce zapewnić przemysłowi tańszą energię z OZE
Minister przemysłu Marzena Czarnecka. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Rząd przygotuje projekt ustawy wspierającej rozwój specjalnych stref przemysłowych. Działające w nich firmy mają uzyskać dostęp do tańszej energii dzięki zwolnieniu z części opłat i specjalnej taryfie, a także dzięki przyspieszeniu procedur związanych z przyłączaniem do sieci nowych instalacji OZE.

Ministerstwo Przemysłu odpowiada za opracowanie projektu zmian w ustawie Prawo energetyczne umożliwiających tworzenie Stref Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu (SRZP). Mają one być przeznaczone dla przedsiębiorstw, które dzięki SRZP będą mogły ograniczyć koszty działalności i poprawić swoją konkurencyjność.

Zapowiedziany projekt zmian w Prawie energetycznym wpisuje się w rządowe działania związane z deregulacją i zakłada likwidację części obciążeń utrudniających funkcjonowanie przemysłu. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorstwa – w szczególności energochłonne – mają uzyskać dostęp do tańszej, czystej energii.

REKLAMA

Jak argumentuje Ministerstwo Przemysłu, z uwagi na lokalizację przemysłu energochłonnego oraz planowane wycofanie z użytku części elektrowni węglowych w centralnej i południowej Polsce konieczne jest przyjęcie rozwiązań ułatwiających przedsiębiorcom dostęp do taniej energii z odnawialnych źródeł. Powstające bowiem głównie na północy kraju nowe, duże źródła energii – farmy wiatrowe czy elektrownia atomowa – ze względu na konieczność dystrybucji energii elektrycznej w znacznych ilościach i wysokie opłaty związane z przesyłem nie będą stwarzać dla odbiorców przemysłowych działających w południowej części kraju możliwości zakupu taniej energii.

Rozwiązania, które pojawią się w nowej ustawie, mają zmniejszyć koszty zakupu energii oraz umożliwić tworzenie infrastruktury energetycznej dla lokalnych źródeł OZE, ograniczając koszty sieciowe i ułatwiając przemysłowi przejście na czystszą energię. Resort przemysłu podkreśla, że planowane przepisy wpisują się w postulaty unijnego Paktu dla czystego przemysłu (Clean Industrial Deal), a także będą stanowić realizację rozwiązań zawartych w unijnej dyrektywie o odnawialnych źródłach energii (RED III). Przewiduje ona upraszczanie i skracanie procedur związanych z inwestycjami w OZE przez kraje Unii Europejskiej.

Strefy Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu – na co mogą liczyć przedsiębiorcy

Ministerstwo Przemysłu chce zaproponować przedsiębiorstwom energochłonnym rozpoczynającym działalność w Strefach Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu zwolnienie z opłaty solidarnościowej, ograniczenie opłat sieciowych oraz wprowadzenie preferencyjnej taryfy przemysłowej.

REKLAMA

Ponadto w celu ułatwienia procesu inwestycyjnego w SRZP planowane jest skrócenie terminów na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz warunków przyłączenia, o których mowa w ustawie Prawo budowlane, a także zawartych w Prawie energetycznym terminów na wydanie warunków przyłączenia do sieci.

Kto skorzysta?

Jak informuje Ministerstwo Przemysłu, projektowane przepisy są adresowane zwłaszcza do:

  • przedsiębiorstw energetycznych dostarczających energię do przedsiębiorstw energochłonnych za pośrednictwem linii bezpośredniej,
  • przedsiębiorstw z zawartymi przedwstępnymi długoterminowymi umowami dotyczącymi energii elektrycznej (PPA),
  • przedsiębiorstw energochłonnych o rocznym zużyciu energii elektrycznej co najmniej 100 GWh,
  • przedsiębiorstw planujących budowę magazynów energii na potrzeby stabilizacji profilu.

Projekt zmian w ustawie Prawo energetyczne mający na celu ułatwienie tworzenia Stref Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu ma być gotowy jeszcze w tym kwartale. Za jego przygotowanie odpowiada minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.