REKLAMA
 
REKLAMA

Tylu odbiorców energii w Polsce ma już inteligentne liczniki

Tylu odbiorców energii w Polsce ma już inteligentne liczniki
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Coraz więcej Polaków korzysta z inteligentnych liczników energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki opublikował sprawozdanie za 2024 r., w którym wykazał, jak przebiega montaż liczników zdalnego odczytu u odbiorców w poszczególnych grupach taryfowych.

Zgodnie z najnowszym raportem Urzędu Regulacji Energetyki (URE) na koniec 2024 r. już ponad 7,3 mln punktów poboru energii było wyposażonych w liczniki zdalnego odczytu (LZO), co stanowi 38,26% wszystkich odbiorców końcowych.

Instalacja nowoczesnych systemów pomiarowo-rozliczeniowych w Polsce to element wdrażania przepisów unijnych, w szczególności tzw. III pakietu energetycznego.

REKLAMA

Inteligentne liczniki są zintegrowane z infrastrukturą telekomunikacyjną i centralnymi systemami zarządzania, co pozwala na zdalny odczyt danych i ich automatyczną analizę. LZO mają kluczowe znaczenie dla transformacji sektora energetycznego – umożliwiają precyzyjne monitorowanie zużycia prądu, dają podstawę do tworzenia spersonalizowanych ofert dla klientów oraz wspierają rozwój usług opartych na dynamicznych taryfach.

Postępy w liczbach

Zgodnie z danymi zebranymi przez URE od 193 operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) w ciągu 2024 r. liczba liczników zdalnego odczytu wzrosła aż o 33% – z 5,55 mln do 7,38 mln sztuk, co daje pokrycie ponad 38%.

Największy przyrost odnotowano w grupie taryfowej G (obejmującej gospodarstwa domowe, a także domki letniskowe, pomieszczenia gospodarcze i garaże), gdzie udział liczników zdalnego odczytu wzrósł z 26,5% do 35,75%.

Tylko w gospodarstwach domowych liczba LZO wzrosła o niemal 1,7 mln – z 4,45 mln do 6,11 mln (wzrost o 37%), co daje pokrycie na poziomie 36,43%.

Największe nasycenie licznikami zdalnego odczytu odnotowano w grupach taryfowych A i B, gdzie wskaźnik ten przekracza już odpowiednio 99% i 98%. Ta grupa liczy 1118 odbiorców. Grupa taryfowa A to taryfa przeznaczona dla największych odbiorców energii elektrycznej, takich jak huty, stocznie, kopalnie, duże fabryki i zakłady produkcyjne. Odbiorcy z grupy A są zasilani z sieci wysokiego napięcia.

REKLAMA

Grupa taryfowa B to taryfa dla klientów biznesowych, którzy korzystają z energii elektrycznej dostarczanej przez sieć średniego napięcia. Z kolei w grupie taryfowej C przeznaczonej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych korzystających z prądu o niskim napięciu liczba liczników zdalnego odczytu wzrosła z 889,71 tys. do nieco ponad miliona, co stanowi 63,46% wszystkich odbiorców w tej grupie.

Problemy i opóźnienia

Choć – jak podkreśla URE – postęp jest widoczny, nie wszyscy operatorzy wywiązali się z obowiązku osiągnięcia 15-procentowego poziomu instalacji LZO do końca 2023 r. URE wszczął postępowania administracyjne wobec 22 OSD, jednak dla połowy z nich zostały one umorzone z uwagi na błędną interpretację przepisów. W pozostałych przypadkach Prezes URE odstąpił od wymierzania kar, m.in. ze względu na niewielką szkodliwość naruszeń, działania naprawcze operatorów oraz trudną sytuację na rynku liczników.

Jak wyjaśnia URE, jedną z głównych przeszkód były problemy z dostępnością urządzeń spełniających nowe wymogi techniczne, a także niestabilność finansowa firm energetycznych w 2023 r.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne operatorzy systemów dystrybucyjnych do końca 2023 r. mieli osiągnąć poziom zdalnego opomiarowania w co najmniej 15% punktów poboru energii u odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych.

Na koniec 2025 r. ma to być 35% odbiorców, w 2027 r. – 65%, a w 2028 r. 80%. Natomiast do 4 lipca 2031 r. już 100% odbiorców końcowych w całej Polsce powinno być wyposażonych w liczniki zdalnego odczytu.

Choć droga do tego celu jest jeszcze długa, to dane z 2024 r. pokazują, że proces digitalizacji sektora energetycznego wchodzi w kluczową fazę. W 2025 r. URE kontynuuje monitoring postępów, a wyniki kolejnej analizy mogą przesądzić o dalszych działaniach legislacyjnych i regulacyjnych mających przyspieszyć wdrożenie inteligentnych rozwiązań w polskich domach i firmach.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne