Wnioski o wydanie świadectw pochodzenia znów do korekty

W czerwcu br. znów zanotowano ujemne ceny na Towarowej Giełdzie Energii, co wymaga podjęcia działań przez wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował komunikat o konieczności skorygowania wniosków o wydanie świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów) w związku z ujemnymi cenami energii na TGE w czerwcu. Przypomina, że zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii świadectwo pochodzenia nie przysługuje dla energii elektrycznej wytworzonej w instalacji OZE w godzinach dostawy, dla których średnie ważone wolumenem transakcji giełdowych ceny energii z rynku dnia następnego (RDN) były niższe niż 0 zł/MWh przez co najmniej sześć kolejnych godzin.
Wskazana sytuacja wystąpiła na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w pięciu dniach czerwca: 9, 15, 19, 22 i 29, łącznie przez 33 godziny. To powoduje, że po raz kolejny znajdują zastosowanie przepisy ograniczające wsparcie dla producentów energii z OZE w formie świadectw pochodzenia.
Potrzebne korekty wniosków
Wytwórcy energii z OZE powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw pochodzenia – w których okres wytwarzania obejmuje czerwiec 2025 r. – składane za pośrednictwem operatorów systemu elektroenergetycznego do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Średnie ważone wolumenem transakcji giełdowych ceny energii z RDN były niższe niż 0 zł/MWh przez co najmniej sześć kolejnych godzin w następujących dniach czerwca 2025 r.:
- 9 czerwca 2025 r., w godz. od 10.00 do 16.00,
- 15 czerwca 2025 r., w godz. od 10.00 do 16.00,
- 19 czerwca 2025 r., w godzinach od 9.00 do 18.00,
- 22 czerwca 2025 r., w godz. od 10.00 do 16.00,
- 29 czerwca 2025 r., w godz. od 11.00 do 17.00.





We wnioskach o wydanie świadectwa pochodzenia, w których okres wytwarzania obejmuje czerwiec 2025 r., wytwórcy powinni w pkt 5 odjąć od ogólnego wolumenu energii dostarczonej w tym okresie wytwarzania jej ilość wytworzoną w ww. przedziałach godzinowych.
Wskazówki URE
Regulator przypomina, że w przypadku instalacji OZE umożliwiających ustalenie ilości energii wytworzonej w przedziałach godzinowych za podstawę do skorygowania wniosku należy przyjąć wskazania urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego tej instalacji. Jeżeli w instalacji nie ma takiej możliwości, podstawą korekty powinna być ilość energii, jaka mogłaby zostać wytworzona w czasie wystąpienia cen ujemnych, przy założeniu, że instalacja ta pracowała w tym czasie z mocą zainstalowaną.
Wytwórcy energii, którzy nie skorygują ilości energii wytworzonej w okresie występowania cen ujemnych, zostaną wezwani przez Prezesa URE do nadesłania korekty wniosku.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.