Nowe zasady sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej

Z początkiem lipca zmieniły się zasady dotyczące sprzedaży energii elektrycznej. Obecnie sprzedawcy rezerwowego nie musi już wybierać odbiorca energii.
Urząd Regulacji Energetyki poinformował o zmianach, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca br. Od tego dnia funkcję sprzedawcy rezerwowego energii elektrycznej pełni sprzedawca będący tzw. sprzedawcą zobowiązanym na obszarze dystrybutora, do którego sieci przyłączony jest dany odbiorca. Informacja o sprzedawcy rezerwowym właściwym dla obszaru danego dystrybutora znajduje się na stronie internetowej dystrybutora.
Jeśli sprzedawca, o którym mowa wyżej, nie może realizować obowiązków sprzedawcy rezerwowego, jego funkcję pełni sprzedawca zobowiązany wyznaczony dla obszaru działania operatora systemu przesyłowego. Jest to „zapasowy” sprzedawca rezerwowy dla wszystkich odbiorców, niezależnie od tego, do sieci którego dystrybutora są przyłączeni.
Ilu jest sprzedawców zobowiązanych w Polsce?
W grudniu 2024 r. Prezes URE wyznaczył 181 sprzedawców zobowiązanych działających na obszarach poszczególnych dystrybutorów energii elektrycznej oraz jednego sprzedawcę zobowiązanego na obszarze działania operatora systemu przesyłowego (Polskie Sieci Elektroenergetyczne). Lista sprzedawców zobowiązanych, którzy są jednocześnie sprzedawcami rezerwowymi, publikowana jest raz w roku na stronie internetowej URE (pod tym linkiem dostępna lista na rok 2025).
W Polsce działa pięciu głównych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD): Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator, PGE Dystrybucja, Stoen Operator. Każdy z nich obsługuje określony region kraju.

Kiedy uruchamiana jest sprzedaż rezerwowa?
Sprzedaż rezerwowa uruchamiana jest w sytuacji, gdy dystrybutor dowie się, że dla danego odbiorcy końcowego energii elektrycznej przyłączonego do jego sieci nie jest realizowana umowa sprzedaży energii elektrycznej lub umowa kompleksowa, w szczególności w związku z:
- uzyskaniem informacji o konieczności zaprzestania sprzedaży energii elektrycznej przez dotychczasowego sprzedawcę z przyczyn leżących po stronie tego sprzedawcy;
- wygaśnięciem umowy sprzedaży lub umowy kompleksowej z dotychczasowym sprzedawcą energii elektrycznej, jeżeli dystrybutor nie powziął informacji o zawarciu umowy z innym sprzedawcą w ramach procedury zmiany sprzedawcy;
- brakiem podjęcia przez sprzedawcę, którego odbiorca wybrał, sprzedaży energii elektrycznej.
Zawarcie umowy sprzedaży rezerwowej następuje z mocy prawa. To oznacza, że dostarczanie energii elektrycznej jest zapewnione bez żadnych działań ze strony odbiorcy.
Umowy sprzedaży rezerwowej
Jak podaje URE, z chwilą uruchomienia sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej z przyczyn leżących po stronie dotychczasowego sprzedawcy obowiązująca umowa sprzedaży energii elektrycznej albo umowa kompleksowa ulega rozwiązaniu z mocy prawa, bez konieczności ponoszenia przez odbiorcę dodatkowych kosztów lub opłat.
Umowy sprzedaży rezerwowej lub umowy kompleksowe zawierające postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej, które zawarto przed 1 lipca 2025 r. na podstawie dotychczasowych przepisów, pozostają w mocy.
Jak się dowiemy, że korzystamy ze sprzedaży rezerwowej?
Według komunikatu URE dystrybutor informuje odbiorcę przyłączonego do jego sieci o:
zawarciu z mocy prawa umowy sprzedaży rezerwowej lub umowy kompleksowej zawierającej postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej,
- dacie uruchomienia sprzedaży rezerwowej,
- podstawie prawnej jej uruchomienia, jak również przyczynach jej uruchomienia,
- danych teleadresowych sprzedawcy rezerwowego,
- miejscu opublikowania przez sprzedawcę rezerwowego warunków umowy sprzedaży rezerwowej lub umowy kompleksowej zawierającej postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej.
Taką informację odbiorca ma otrzymać w terminie 5 dni od dnia uruchomienia sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej.
Natomiast sprzedawca rezerwowy przekazuje odbiorcy jeden egzemplarz umowy sprzedaży rezerwowej lub umowy kompleksowej zawierającej postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej w terminie 30 dni od dnia otrzymania od dystrybutora informacji o zawarciu z mocy prawa umowy sprzedaży rezerwowej lub umowy kompleksowej zawierającej postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej. Jednocześnie informuje o prawie odbiorcy do wypowiedzenia tej umowy.
Ponadto sprzedawca rezerwowy dołącza do każdego rozliczenia za energię elektryczną z odbiorcą korzystającym ze sprzedaży rezerwowej informację o prawie do wyboru nowego sprzedawcy, a także o tym, że z chwilą rozpoczęcia realizacji sprzedaży energii na podstawie umowy z nowym sprzedawcą umowa sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej lub umowa kompleksowa zawierająca postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej ulega rozwiązaniu, bez konieczności jej wypowiadania.
Cena energii
Cena energii elektrycznej w ramach sprzedaży rezerwowej określana jest przez sprzedawcę rezerwowego (który publikuje ją na stronie internetowej) i nie może przekroczyć trzykrotności tzw. ceny na rynku konkurencyjnym za poprzedni kwartał. Ceny w umowach sprzedaży rezerwowej mogą być dużo wyższe niż w taryfach zatwierdzonych przez Prezesa URE i w ofertach wolnorynkowych. Dlatego odbiorca, dla którego uruchomiono sprzedaż rezerwową, powinien niezwłocznie porównać ceny w sprzedaży rezerwowej z dostępnymi ofertami sprzedaży energii i rozważyć zawarcie nowej, „zwykłej” umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej.
Zmiany związane z uruchomieniem CSIRE
Urząd Regulacji energetyki przypomina, że 1 lipca 2025 r. został uruchomiony Centralny System Informacji Rynku Energii, który ma ułatwić i przyspieszyć wymianę informacji między dystrybutorem, sprzedawcą i odbiorcą energii elektrycznej. Podmiotem zarządzającym CSIRE, tzw. Operatorem Informacji Rynku Energii (OIRE), są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Do CSIRE operatorzy systemów dystrybucyjnych będą przystępować etapowo. Kolejne podmioty będą do niego dołączać zgodnie z przygotowanym harmonogramem. Zakończenie wdrażania systemu zaplanowane jest na 19 października 2026 r.
Zmiany w mechanizmie sprzedaży rezerwowej będą dotyczyć również podmiotów, które dołączą do CSIRE. Zmiany te są następujące:
- informację do sprzedawcy rezerwowego o konieczności uruchomienia sprzedaży rezerwowej będzie przekazywał OIRE, a nie jak dotychczas OSD;
- informację do odbiorcy o uruchomieniu sprzedaży rezerwowej przekaże nie OSD, ale sprzedawca energii – wraz z odpowiednim pakietem informacji;
- skróceniu do 14 dni ulega czas na dostarczenie przez sprzedawcę umowy sprzedaży rezerwowej lub umowy kompleksowej zawierającej postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych;
- dla pozostałych odbiorców sprzedawca rezerwowy będzie przekazywał umowę sprzedaży na dotychczasowych warunkach, w ciągu 30 dni.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.