E.ON zasili zieloną energią warszawski biurowiec

E.ON zasili zieloną energią warszawski biurowiec
fot. Gramwzielone.pl 2025 / Wygenerowano za pomocą Google Gemini

Właściciel biurowca Central Point w Warszawie zdecydował się na zakup energii z OZE w formule umowy PPA (Power Purchase Agrement). Ten model zabezpieczenia dostaw energii zyskuje na popularności w branży nieruchomości.

Spółka CP Development zawarła umowę fPPA (fizyczny PPA) na zakup energii z odnawialnych źródeł do jednego ze swoich warszawskich budynków biurowych – Central Point. Jest to 21-kondygnacyjny budynek, w którym biura zajmują 18 tys. m2, ponadto znajdują się tam lokale handlowo-usługowe. Obiekt uzyskał certyfikat BREEAM, potwierdzający zachowanie standardów zrównoważonego budownictwa, na poziomie Excellent. Budynek zapewnia m.in. punkty ładowania samochodów elektrycznych.

Dostawcą energii dla wieżowca Central Point i podmiotem bilansującym została spółka E.ON Polska. Zielona energia dostarczana będzie z dwóch elektrowni fotowoltaicznych o mocy odpowiednio 868 kWp oraz 998 kWp.

REKLAMA

Dekarbonizacja branży nieruchomości

W zawarciu umowy PPA spółce CP Development doradzał Colliers, który zajmuje się analizą rynku, wyborem optymalnego modelu zakupu oraz negocjacjami i wdrożeniem kontraktów PPA.

Zawieranie umów PPA staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w branży nieruchomości – z kilku powodów. Po pierwsze wykorzystanie zielonej energii umożliwia właścicielom i zarządcom budynków generowanie realnych oszczędności, po drugie wpisuje się w spełnianie wymogów raportowania środowiskowego oraz realizację celów klimatycznych – własnych i najemców. Dodatkowo podnosi wartość nieruchomości – wyjaśnia Mariusz Szymoński, zarządca Central Point z firmy Colliers.

Wśród innych działań właścicieli nieruchomości ukierunkowanych na dekarbonizację Colliers wskazuje m.in. wymianę opraw na LED i uszczelnienie kanałów wentylacyjnych (w tym wypadku okres zwrotu z inwestycji ma wynosić 5 lat), zamontowanie fotowoltaiki i instalacji odzysku ciepła (10 lat), a także kompleksową modernizację systemów HVAC i termomodernizację (15 lat). Przydatność i efektywność rozwiązań w konkretnym budynku Colliers weryfikuje na podstawie audytu i analizy nieruchomości.

REKLAMA

W Colliers wspieramy klientów także w pozyskaniu finansowania ze środków publicznych, o którym nie wie część inwestorów. Od właściciela zależy, ile kroków procesu zechce zrealizować w danym czasie, jednak możliwość pozyskania nawet do 75% kosztów kwalifikowanych stanowi silny motywator do przeprowadzenia kompleksowej dekarbonizacji – mówi Dariusz Chrzanowski, dyrektor Działu Energy Services w Colliers.

Umowy PPA dla obiektów komercyjnych

W lutym br. umowę PPA podpisał również właściciel biurowca Metropolitan Warszawa. Kontrakt zawarł z firmą Ekovoltis i była to jedna z pierwszych tego typu umów na polskim rynku nieruchomości. Ekovoltis szacował, że optymalizacja zakupu energii pozwoli najemcom Metropolitan Warszawa na oszczędności rzędu 15% w stosunku do prognozowanych cen rynkowych. O transakcji pisaliśmy w artykule: Stołeczny biurowiec z umową na zieloną energię.

W maju z kolei Grupa Polenergia informowała, że dostarczy energię odnawialną z certyfikatami pochodzenia dla kilku prestiżowych nieruchomości komercyjnych: Placu Unii i wieżowca Q22 w Warszawie, Galerii Kazimierz w Krakowie oraz biurowca P2 w Poznaniu. Energia produkowana będzie przez farmy fotowoltaiczne i wiatrowe Polenergii. Więcej na ten temat w artykule: Polenergia dostarczy energię z OZE dla biurowców i galerii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.