PSE umożliwią wymianę energii z rezerw odbudowy częstotliwości z aktywacją automatyczną

PSE umożliwią wymianę energii z rezerw odbudowy częstotliwości z aktywacją automatyczną
Fot. Pixabay - Frank Magdelyns

Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęły operacyjną współpracę z europejską platformą PICASSO – systemem umożliwiającym wymianę energii bilansującej z rezerw odbudowy częstotliwości z automatyczną aktywacją. Tym samym Polska dołączyła do grona krajów uczestniczących w tym zintegrowanym mechanizmie zarządzania równowagą systemów elektroenergetycznych.

Rezerwa odbudowy częstotliwości z aktywacją automatyczną (aFRR), znana również jako regulacja wtórna lub automatyczna rezerwa minutowa, ma na celu przywrócenie częstotliwości w systemie elektroenergetycznym do poziomu znamionowego 50 Hz. Odbywa się to w sposób automatyczny, poprzez dostosowywanie mocy wytwórczej w odpowiedzi na zakłócenia lub nieplanowane zmiany zapotrzebowania.

Nowe możliwości dla polskiego systemu

W obliczu transformacji energetycznej oraz konieczności zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii, kraje europejskie coraz częściej sięgają po wspólne rozwiązania. Jednym z takich działań jest platforma PICASSO (Platform for the International Coordination of Automated Frequency Restoration Process) – nowoczesne narzędzie do koordynacji zarządzania rezerwami mocy w europejskim systemie elektroenergetycznym.

REKLAMA

Do tej pory aktywacja mocy bilansujących aFRR w Polsce odbywała się wyłącznie w ramach krajowego regulatora LFC (Load Frequency Control), wykorzystując wyłącznie krajowe zasoby. LFC to system, który automatycznie reguluje pracę generatorów w systemie elektroenergetycznym, aby utrzymać częstotliwość na nominalnym poziomie (zazwyczaj 50 Hz w Europie). W kontekście Polski, to system działający w ramach Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, nadzorowany przez Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) – tę funkcję pełnią Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). 

Włączenie PSE do platformy PICASSO otwiera nowe możliwości dla dostawców usług bilansujących działających w krajowym systemie elektroenergetycznym. Uczestnicy ci zyskają dostęp do zagranicznych rynków, na których mogą konkurować z podmiotami z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Tak więc, włączenie PSE do platformy PICASSO umożliwia teraz zarówno wykorzystywanie zagranicznych mocy aFRR w polskim systemie, jak i udostępnianie krajowych zasobów na potrzeby innych państw uczestniczących w platformie.

REKLAMA

O wyborze mocy do aktywacji decyduje cena oferowanej energii oraz dostępność międzysystemowych zdolności przesyłowych. Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa dostaw oraz redukcja kosztów aktywacji rezerw.

Realizacja unijnych zobowiązań

Dołączenie PSE do platformy PICASSO jest realizacją obowiązku wynikającego z art. 21 Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/2195 z 23 listopada 2017 r., które określa wytyczne w zakresie bilansowania energii elektrycznej (Guideline on Electricity Balancing – EBGL).

Dotychczas do platformy PICASSO operacyjnie przystąpili już operatorzy systemów przesyłowych z 16 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji oraz Włoch. Polska stała się kolejnym ogniwem w tej sieci współpracy transgranicznej.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.