REKLAMA
 
REKLAMA

Mazowsze wspiera OZE: niskooprocentowane pożyczki unijne dla firm i samorządów

Mazowsze wspiera OZE: niskooprocentowane pożyczki unijne dla firm i samorządów
Gramwzielone.pl (C) 2025 / wygenerowano za pomocą Google Gemini

Na Mazowszu ruszył program pożyczek unijnych wspierający rozwój odnawialnych źródeł energii. Oferta skierowana jest do przedsiębiorstw, samorządów, instytucji publicznych, spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów.

Pożyczki obejmują instalacje fotowoltaiczne, biogazownie, pompy ciepła oraz inne technologie wykorzystujące energię ze słońca, wiatru, wody, biogazu i geotermii.

W wyjątkowym przypadku Regionu Warszawskiego Stołecznego finansowanie dotyczy wyłącznie instalacji solarnych.

REKLAMA

Dofinansowanie na całym Mazowszu może również objąć koszty magazynów energii oraz przyłączenia instalacji do sieci energetycznej lub ciepłowniczej.

Oferta pożyczek – szczegóły i beneficjenci

Program przewiduje cztery rodzaje pożyczek, podzielone między dwa regiony województwa:

  • Region Warszawski Stołeczny (RWS):
    – pożyczka dla przedsiębiorstw,
    – pożyczka dla innych podmiotów (np. samorządy, instytucje publiczne).
  • Region Mazowiecki Regionalny (RMR):
    – pożyczka dla przedsiębiorstw,
    – pożyczka dla innych podmiotów.

Jak wyjaśnił Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK, pożyczki charakteryzują się oprocentowaniem od 0,5 do 1 proc. oraz możliwością umorzenia do 30 proc. kapitału. Warunkiem uzyskania wsparcia jest lokalizacja inwestycji na terenie województwa mazowieckiego.

REKLAMA

Z oferty mogą skorzystać m.in. mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, podmioty lecznicze, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, SIM-y, klastry i spółdzielnie energetyczne.

Wieloaspektowe korzyści inwestycji w OZE

Władze województwa mazowieckiego podkreślają, że inwestycje w OZE przekładają się na długofalowe oszczędności w rachunkach za energię oraz większą stabilność kosztów. Uruchomienie systemu niskooprocentowanych pożyczek – jak wyjaśnia Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik – ma na celu ułatwienie realizacji takich projektów przez szeroką grupę beneficjentów.

Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027 i są zarządzane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na wsparcie transformacji energetycznej na Mazowszu Unia Europejska przeznaczyła  69 mln zł. Pieniądze mają nie tylko wesprzeć cele klimatyczne, ale również wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski o pożyczki należy składać za pośrednictwem partnerów finansujących – instytucji wyłonionych w przetargu przez Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), posiadających doświadczenie w realizacji programów unijnych. Szczegółowa lista placówek znajduje się na stronie internetowej BGK.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne