77 proc. nowych mocy w europejskiej energetyce to OZE

77 proc. nowych mocy w europejskiej energetyce to OZE
Fot. Vattenfall

W ubiegłym roku aż 77 proc. z potencjału elektrowni o łącznej mocy 29 GW, które powstały w tym czasie na Starym Kontynencie, stanowiły odnawialne źródła energii. Dominowały inwestycje w farmy wiatrowe.

Według Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki wiatrowej (European Wind Industry Association – EWEA), potencjał nowych źródeł OZE podłączonych do sieci w Europie w ubiegłym roku wyniósł 22,3 GW. Ponad połowę tego potencjału stanowią elektrownie wiatrowe.

Jak podaje EWEA, w ubiegłym roku sektor wiatrowy w Europie zbudował większy potencjał niż każdy inny sektor energetyki, a uruchomione w 2015 r. na Starym Kontynencie elektrownie wiatrowe o mocy 12,8 GW stanowiły aż 44 proc. nowego potencjału, który powstał w energetyce w UE-28.

REKLAMA
REKLAMA

Z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 12,8 GW, które powstały w ubiegłym roku w Europie, 9,766 GW stanowiły elektrownie wiatrowe na lądzie, a 3,034 GW – na morzu.

Całkowity potencjał energetyki wiatrowej na Starym Kontynencie wyniósł na koniec ubiegłego roku 142 GW, co pozwala na zaspokojenie ok. 11,4 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w UE-28. 

gramwzielone.pl