Brytyjczycy chcą inwestować w polską energetykę
Taki wniosek płynie z przeprowadzonego wczoraj Szczytu Energetycznego Great Energy Summit w Warszawie, którego gościem była brytyjska minister ds. energii i zmian klimatu. Jak informuje brytyjska ambasada w Warszawie, „nawiązanie polsko-brytyjskiej współpracy w obszarze energetyki może zaowocować kontraktami wartymi miliardy”.
Jak szacuje Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie, wartość inwestycji w sektorze energetycznym w ciągu najbliższych 10-20 lat w Europie Środkowo-Wschodniej wyniesie ponad 1 736 mld złotych (300 mld funtów).
– Trwające obecnie programy modernizacyjne w obszarze energetyki wynikają z kilku powodów. Po pierwsze, wciąż borykamy się w Europie Środkowo-Wschodniej z infrastrukturą, która zanim 25 lat temu nastąpiły przemiany demokratyczne, była dalece niedofinansowana. W rezultacie ponad 60 proc. aktywów wytwórczych energii elektrycznej ma ponad 30 lat. Po drugie, do regionu płyną fundusze unijne, które istotnie wspomogą sektor. Po trzecie, prognozuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną w CEE wzrośnie o 30 proc. (dla porównania średnia w krajach OECD wynosi 4 proc.). Programy modernizacyjne są ponadto spowodowane zmianami legislacyjnymi w europejskiej polityce klimatycznej dotyczącej emisji przemysłowej, prognozowanym wzrostem zapotrzebowania na gaz w regionie o 8-12 proc. do roku 2023 (największy przyrost nastąpi w ciągu najbliższych 3 lat) i wysokim uzależnieniem od rosyjskiego gazu (w przypadku sześciu krajów w regionie dostawy gazu w 80 proc. pochodzą z Rosji), które oznacza dużą potrzebę dywersyfikacji źródeł dostaw – informuje brytyjska ambasada.
– Cieszę się, że przedstawiciele krajów z Europy Środkowo-Wschodniej spotkali się dziś w Warszawie, żeby omówić tak istotne kwestie dla regionu. Możemy się wiele nauczyć od siebie nawzajem. W wielu obszarach można wykorzystać doświadczenie brytyjskich firm. Począwszy od produkcji, a skończywszy na usługach finansowych, brytyjskie łańcuchy dostaw mogą służyć przykładem dla naszych partnerów w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedziała Amber Rudd, brytyjska minister ds. energii i zmian klimatu, która uczestniczyła we wczorajszej konferencji.
Brytyjczycy oceniają, że „szczególnie duże szanse stoją przed sektorem w obszarze energetyki jądrowej, ropy i gazu oraz czystego węgla, a tylko samej tylko energetyce jądrowej inwestycje dotyczące budowy, rozwoju oraz zarządzania odpadami szacowane są na poziomie 231 mld złotych (40 mld GBP)”.
Podczas Szczytu zaprezentowano interaktywną wystawę „Innovation Showcase” przedstawiającą przykłady najnowszych brytyjskich innowacji – m.in. robot-wąż firmy OC Robotics (‘snake-arm’ robot) zaprojektowany i wykorzystywany do prac w trudno dostępnych lub niebezpiecznych dla człowieka miejscach takich jak reaktory jądrowe; zasilane grafenem ogniwo fotowoltaiczne firmy Versarien, przełomowe rozwiązanie w konstrukcji dronów, czyli „Flying wing” firmy VTOL Techonologies, który jest wykorzystywany do monitorowania sieci energetycznych, a także wydrukowany w technologii 3D model elektrowni, na przykładzie którego przedstawiciel firmy Highview Power Storage przedstawił rozwiązania dotyczące magazynowania energii.
gramwzielone.pl