Rosjanie testują lokalne mikrosieci oparte na OZE

Rosjanie testują lokalne mikrosieci oparte na OZE
Elektrownie wiatrowe w miejscowości Ust-Kamchatsk. Fot. Mitsui

Mikrosystemy energetyczne z OZE jako głównym, lokalnym źródeł wytwarzania mogą być rozwiązaniem problemów z dostępem do energii w odległych, słabo zurbanizowanych regionach. Zalety takich rozwiązań zaczynają dostrzegać Rosjanie.

W ostatnich miesiącach z Rosji dochodzą informacje o planach zelektryfikowania miejscowości oddalonych od scentralizowanych systemów energetycznych za pomocą lokalnych źródeł wytwarzania – w tym farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Teraz o udziale w takim testowym projekcie poinformowała japońska firma Mitsui & Co Ltd. Japończycy dostarczyli swoje technologie do projektu mikrosieci realizowanego na Kamczatce, w mieście Ust-Kamczatsk.

REKLAMA

Oprócz Mitsui w projekt zaangażowały się także inne japońskie firmy – Komaihaltec Inc oraz Fuji Electric Co Ltd. Pierwsza z nich dostarczyła trzy elektrownie wiatrowe, każda o mocy 300 kW (na zdjęciu), a także systemy umożliwiające stabilizowanie pracy sieci. W tym celu mają zostać wykorzystane m.in. elektryczne bojlery przyjmujące nadwyżki produkowanej energii.

REKLAMA

Oprócz elektrowni wiatrowych energię będą dostarczać w razie potrzeby generatory diesla.

Ze strony rosyjskiej projekt prowadzi państwowy koncern RAO Energy Systems of East – główny dostawca energii i ciepła dla miejscowości położonych we wschodniej Rosji. Dostawy energii dla społeczności oddalonych od głównych sieci oznaczają dla RAO Energy Systems of East wyższe koszty oraz większe ryzyko przerw w zasilaniu.

RAO Energy Systems of East oraz japońscy partnerzy chcą w realizowanym przez rok testowym projekcie sprawdzić pracę zastosowanych technologii w ekstremalnym, kamczackim klimacie. – Projekt realizowany w Ust-Kamczatsk ma potencjał, aby stać się podstawą do wdrażania systemów opartych na energii wiatrowej i mikrosieciach w wielu izolowanych rosyjskich miejscowościach – komentuje Mitsui.

Japońskie firmy, które wspólnie zaangażowały się w realizację projektu na Kamczatce, zapowiadają opracowanie kolejnych rozwiązań dla lokalnych, rozproszonych systemów energetycznych bazujących na mikrosieciach.

gramwzielone.pl