Tauron na półmetku w projekcie AMIplus

Tauron na półmetku w projekcie AMIplus
Fot. Tauron

Z inteligentnych liczników energii elektrycznej korzysta już blisko 200 tysięcy wrocławskich gospodarstw domowych. Tauron Dystrybucja realizuje w mieście projekt związany z wdrożeniem systemu inteligentnego opomiarowania i do lutego 2017 roku zainstaluje we Wrocławiu w sumie ponad 330 tysięcy tego typu urządzeń.

Wymiana liczników jest realizowana przez Tauron pod szyldem AMIplus. Wymiana liczników, jest bezpłatna. Nie wymaga zmian w umowach. Nie trzeba podpisywać żadnych nowych dokumentów – ani umowy, ani aneksu. Montaż licznika trwa około 15 minut i tylko w tym czasie monterzy muszą odłączyć zasilanie.

Tauron informuje, że projekt AMIplus Smart City Wrocław to największe tego typu jednorazowe wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania na terenie tak dużego miasta jak Wrocław.

REKLAMA

 Celem projektu jest dostarczenie klientom narzędzia do skutecznego monitorowania zużycia energii elektrycznej, a dla nas, jako spółki energetycznej, to kolejny krok do usprawnienia procesu dystrybucji energii elektrycznej, czyli miedzy innymi do szybszego lokalizowania i usuwania awarii, a tym samym do ograniczenia przerw w zasilaniu naszych klientów – mówi Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.

Tauron zapewnia, że liczniki są gotowe na współpracę z rozwiązaniami automatyki domowej. Dodatkowo spółka oferuje swoim klientom możliwość dostępu do danych o zużyciu energii poprzez stronę internetową oraz telefon komórkowy. Jest to możliwe dzięki specjalnej platformie Tauron eLicznik.

REKLAMA

 Około 130 tysięcy naszych klientów we Wrocławiu ma już dostęp do swoich danych mierzonych przez licznik poprzez aplikację, którą można bezpłatnie zainstalować na urządzeniach mobilnych lub komputerze. W ten sposób daliśmy klientowi narzędzie do sprawdzania zużycia energii elektrycznej w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym – tłumaczy Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI w Tauron Dystrybucja.

Aplikacja daje także możliwość porównywanie zużycia energii elektrycznej w różnych okresach, analizę statystyczną, a także możliwość ustawienia alertów, które powiadomią nas o przekroczeniu ustawionej wartości zużycia energii elektrycznej.

Tauron Dystrybucja instaluje we Wrocławiu średnio w ciągu miesiąca około 17 tysięcy liczników. Postęp instalacji oraz harmonogram wymian można śledzić na stronie internetowej projektu www.amiplus.pl. Wymiana jest bezpłatna i nie powoduje zmian w warunkach aktualnej umowy o dostawę energii. Montaż liczników we Wrocławiu zakończy się w lutym 2017 r. Instalacja inteligentnego oprogramowania to element zaleceń Unii Europejskiej oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

Dla Tauron Dystrybucja jednym z kluczowych elementów projektu wymiany liczników jest bezpieczeństwo odczytywanych danych pomiarowych.

– To dane poufne, dlatego zostały zabezpieczone i zaszyfrowane w taki sam sposób, w jaki robią to banki czy operatorzy sieci komórkowych – zapewnia Mariusz Jurczyk.

red. gramwzielone.pl