Minister Tchórzewski zapewnia: zmiany w ustawie o OZE będą proobywatelskie

Minister Tchórzewski zapewnia: zmiany w ustawie o OZE będą proobywatelskie
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. MMC Polska

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w wywiadzie dla TVP Info zapewnił, ze powodem zmian w ustawie o OZE, nad którymi pracuje resort energii, jest odejście od wspierania głównie energetyki wiatrowej i przyznania go również innym technologiom. Jednocześnie szef ME zapewnił o „proobywatelskości” planowanych zmian w zakresie systemu wsparcia dla najmniejszych producentów zielonej energii.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE Ministerstwo Energii ma zaprezentować w przyszłym miesiącu. Wiadomo, że ME zaproponuje zmiany w systemie wsparcia dla większych instalacji, w ramach systemu aukcyjnego, ale także w zasadach sprzedaży energii z najmniejszych, domowych źródeł OZE.

Na pytanie TVP Info, dlaczego Ministerstwo Energii zdecydowało się na wprowadzenie zmian w ustawie o OZE, minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że wcześniej „autorzy ustawy przyjęli, że w Polsce będzie premiowana, jeśli chodzi o OZE, tylko energetyka wiatrowa”, a teraz kierowany przez niego resort to wsparcie chce zdywersyfikować także na inne technologie.  

REKLAMA

Z punktu widzenia kosztów budowy siłowni wiatrowej, to ona jest najtańsza. Tymczasem, jeśli chodzi o oczekiwania społeczności lokalnej, to jednak ten miks energetyczny, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, powinien być szerszy. Chodzi o to żeby była i energetyka wiatrowa i inne technologie. I to temu będą poświęcone zmiany, które będą wprowadzone w rozdziale 4. (ustawy o OZE) – powiedział Krzysztof Tchórzewski.  – Chodzi o to, aby zyskali proporcjonalnie wszyscy – zarówno ci, którzy będą budować wiatraki, ale także ci, którzy będą stawiać panele fotowoltaiczne, ale także ci, którzy będą stawiać biogazownie – zapewnił.

Krzysztof Tchórzewski przekonywał ponadto, że ME „dąży do tego, aby energia odnawialna była tak samo pewna jak energia tradycyjna”. W jego opinii może to zapewnić powstawanie klastrów energetycznych, w których „w jednym miejscu będą różnorodne źródła energii odnawialnej” i które wykorzystają w pełni możliwości produkcji energii istniejące na danym terenie.

Jako przykład podał oczyszczalnie ścieków, dzięki którym samorządy mogą wytwarzać energię z powstającego w oczyszczalni biogazu, a na ich terenie można też wykorzystać wolne powierzchnie na instalację fotowoltaiki czy elektrowni wiatrowych.

Minister Tchórzewski zapewnił jednocześnie, że Polska realizuje przyjętą ścieżkę dojścia do celu 15-procentowego udziału OZE w polskim miksie energetycznym do roku 2020, a w tym zakresie jest „jednym z liderów”.  

REKLAMA

Pod koniec 2015 r. było 12 proc., a zgodnie z wymogami Unii Europejskiej powinniśmy mieć 10 proc. – komentował szef ME. – Przekroczyliśmy ten poziom i jesteśmy jednym z liderów w zakresie ilości zainstalowanej mocy.

Na pytanie na temat kosztów polskiego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej minister Tchórzewski odpowiedział, że „łączne kosztuje to nas jako obywateli około 700 mln zł”. Ocenił przy tym, że do tego należy doliczyć jeszcze środki unijne, z których są finansowane inwestycje w OZE, a które – jak argumentował – można by wykorzystać inaczej. W sumie – jak powiedział w TVP Info minister Tchórzewski – wsparcie OZE w Polsce to „około 5 mld zł dodatkowych kosztów w stosunku do energii węglowej”.

W odpowiedzi na pytanie na temat kontrowersji związanych z przygotowywanymi przez Ministerstwo Energii zmianami w ustawie o OZE, które mogą ograniczyć wsparcie dla energetyki obywatelskiej i gospodarstw domowych inwestujących w mikroinstlacje, minister Tchórzewski przekonywał, że zmiany w ustawie będą korzystne dla tego segmentu OZE. 

Chcę zapewnić, że ta zmiana ustawy jest proobywatelska. Chcemy, żeby energetyka była najszerzej obywatelska, żeby każdy obywatel, który ma do dyspozycji podwórko czy dach, miał możliwość uczestniczenia w mikroinstalacjach obywatelskich – zapewnił minister Tchórzewski.

W programie Biznes z energią” TVP Info przypomniało przy okazji rozmowy z ministrem Tchórzewskim na temat zmian w ustawie o OZE, że pod apelem w obronie energetyki obywatelskiej podpisało się kilkadziesiąt instytucji działających w ramach ruchu „Więcej niż Energia”.

Cytowana przez TVP Info Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth, członka ruchu „Więcej niż Energia”, przekonywała, że potrzebny jest system wsparcia, który „da impuls ekonomiczny do tworzenia mikroinstalacji w masowej skali”. – To co w tej chwili proponuje Ministerstwo, będzie opłacalne dla tych, których po prostu na to stać, dla najbogatszych, nie będzie opłacalne w szerokiej skali. Jeśli ktoś będzie musiał wziąć kredyt, ta inwestycja będzie się zwracać zbyt długo komentowała.

Przedstawicielka Fundacji ClientEarth zapewniła przy tym, że w trakcie prac nad projektem nowelizacji ustawy o OZE, ruch „Więcej niż Energia” weźmie czynny udział w pracach legislacyjnych i będzie starać się wpłynąć na zmiany w tej nowelizacji „tak, aby system wsparcia gwarantował ekonomiczną opłacalność mikroinstalacji”. 

gramwzielone.pl