Wielka Brytania

 http://www.pv-magazine.com/news/details/beitrag/solar-not-to-blame-for-uks-renewable-subsidies-overspend_100026552/#axzz4NSjKRfL6

https://www.nao.org.uk/report/controlling-the-consumer-funded-costs-of-energy-policies-the-levy-control-framework/

Brytyjski rynek fotowoltaiczny spotkała ostatnio seria cięć wsparcia w ramach systemu taryf gwarantowanych obejmujących produkcję energii z mniejszych instalacji PV, jak również w systemie zielonych certyfikatów, dzięki któremu w ostatnich latach szybko rozwijał się sektor naziemnych farm fotowoltaicznych.

REKLAMA

Cięcia wsparcia poprzedziły medialne doniesienie i opinie wyrażane przez urzędników brytyjskiego rządu, zgodnie z którymi fotowoltaika miałaby być głównym winowajcą wzrostu rachunków za energię.

Ostatnio koszty dopłat dla producentów zielonej energii na Wyspach rzeczywiście znacznie przekroczyły rządowe prognozy, co wynikało nie tylko ze wzrostu generacji, ale również ze spadku hurtowych cen energii, przez co wzrosła różnica między ceną energii płaconą na rynku a poziomem gwarantowanym za sprzedaż zielonej energii.

REKLAMA

Zwiększona produkcja ze źródeł odnawialnych na Wyspach przełożyła się na wzrost ceny za energię na poziomie odbiorcy końcowego, ale jednocześnie przyczyniła się do spadku ceny na rynku hurtowym.

Brytyjska rządowa agencja National Audit Office policzyła, o ile wzrosły koszty dopłat w ramach funkcjonujących w Wielkiej Brytanii systemów wsparcia – systemu taryf gwarantowanych (Feed-in Tariffs), zielonych certyfikatów (Renewables Obligation) oraz wprowadzanych ostatnio kontraktów różnicowych (Contracts for Difference).

National Audit Office szacuje, że obecnie koszty dopłat dla OZE przekroczyły rządowe szacunki o 2 mld funtów.

W ciągu zaledwie kilku lat dynamiczny rozwój brytyjskiego rynku PV sprawił, że Wielka Brytania stała się trzecim – po Niemczech i Włoszech – największym rynkiem w Europie pod względem zainstalowanego potencjału fotowoltaiki.

Na koniec sierpnia br. w Wielkiej Brytanii działały elektrownie PV o mocy 11,03 GW,  na co składało się ponad 886 tys. instalacji. To o 2,56 GW więcej niż w sierpniu 2015 r.

Obecnie rozwój fotowoltaiki na Wyspach zwolnił, po cięciach w brytyjskim systemie wsparcia. Potwierdzają to dane instalacji za sierpień br., w którym przybyły instalacje o łącznej mocy tylko 29 MW, na co złożyło się 3,12 tys. systemów PV.