Rozliczenia prosumentów zgodnie z umową Energi Obrót

Energa Obrót SA wysłała do swoich klientów posiadających podłączone do sieci mikroinstalacje OZE wzór aneksu do umowy, w której aktualizuje warunki rozliczeń zgodnie z zasadami wprowadzonej w życie 1 lipca br. nowelizacji ustawy o OZE.
Warunkiem, który muszą spełnić podmioty posiadające mikroinstalację OZE (jej moc nie może przekraczać 40 kW), aby podlegać definicji prosumenta wpisanej do ustawy o OZE i korzystać z przewidzianych przez tą ustawę zasad rozliczeń, jest posiadanie umowy kompleksowej.
Właściciele domowych mikroinstalacji, którzy umowy kompleksowej nie posiadają, nie są traktowani przez ustawę o OZE jako prosumenci, co komplikuje ich sytuację w kontekście rozliczeń z energii wprowadzonej do sieci w okresie po 1 lipca br.
Potwierdza to aneks do umowy kompleksowej, który opracowała Energa-Obrót. Możemy przeczytać w niej, że warunkiem, który musi spełnić prosument, jest podłączenie mikroinstalacji do sieci Energa Operator SA.
W aneksie podkreśla się ponadto warunek, zgodnie z którym energia powinna być produkowana „w celu jej zużycia na potrzeby własne” i – co istotne – „niezwiązane z działalnością gospodarczą regulowaną ustawą o swobodzie działalności gospodarczej”.
Energa zastrzega, że prosument powinien zgłosić jej w trybie niezwłocznym utratę tytułu prawnego do mikroinstalacji, zmianę jej mocy lub demontaż mikroinstalacji, a także jest zobowiązany do „naprawienia wszystkich szkód powstałych w majątku Sprzedawcy w przypadku braku powiadomienia, opóźnienia w powiadomieniu lub gdyby przekazane informacje (…) okazały się nieprawdą”.
Wysyłany do prosumentów aneks precyzuje zarówno sposób rozliczenia w przypadku oddawania do sieci energii produkowanej przez 1 lipca br., czyli przed dniem wejścia w życie nowych zasad rozliczeń zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE, a także po tym terminie.
W pierwszym przypadku aneks potwierdza zasady rozliczeń wpisane do wcześniejszej wersji ustawy, obowiązującej do 30 czerwca br. W tym czasie prosumentom przysługiwało prawo do sprzedaży energii po średniej cenie 80 proc. występującej na rynku hurtowym w poprzednim roku – w przypadku rozliczeń za produkcję energii zrealizowaną do końca 2015 r., a także po cenie 100 proc. średniej ceny z rynku hurtowego w poprzednim kwartale za produkcję w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br.
Energa Obrót podaje, że w pierwszym przypadku przyjęto do rozliczeń tzw. cenę URE na poziomie 163,58 zł/MWh netto (201,20 zł/MWh brutto), a w drugim – cenę 167,36 zł/MWh netto (205,85 zł/MWh brutto).
Energa zastrzega ponadto, że w przypadku rozliczeń za I półrocze br. „zobowiązanie finansowe sprzedawcy (Energi-Obrót) wobec odbiorcy (prosumenta) z tytułu należności za sprzedaną energię elektryczną uregulowane zostaną na podstawie rachunku wystawionego przez odbiorcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania danych pomiarowych, a sprzedawca dokona zapłaty w ciągu 30 dni od daty otrzymania oryginału rachunku, nie wcześniej jednak niż 5 dni roboczych od daty jego otrzymania”. Rachunek ma być wystawiony zgodnie ze wzorem załączonym do aneksu.
W aneksie czytamy ponadto, że w przypadku rozliczeń za I połowę br. „strony dopuszczają możliwość potrącenia wzajemnych wierzytelności pieniężnych powstałych w wyniku rozliczenia”.
Rozliczenia w systemie opustów
W aneksie do umowy kompleksowej Enea Operator wskazuje też zasady rozliczeń, którym podlegają prosumenci po 1 lipca br., czyli na zasadach znowelizowanej ustawy o OZE.
W aneksie czytamy, że „sprzedawca dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez odbiorcę do sieci elektroenergetycznej od dnia 1 lipca 2016 r., wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci od dnia 1 lipca 2016 r. w stosunku ilościowym:” a) 1 do 0,8 w przypadku mikroinstalacji o mocy do 10 kW lub b) 1 do 0,7 w przypadku mikroinstalacji o mocy powyżej 10 kW.
W aneksie podkreśla się, że rozliczenie ma być dokonywane na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego, a od ilości energii rozliczonej w powyższy sposób prosument ma nie uiszczać opłaty z tytułu rozliczenia energii oraz opłaty z tytułu usługi dystrybucji „której wysokość zależy od ilości energii elektrycznej pobranej przez odbiorcę (prosumenta)”.
Energa zastrzega, że nadwyżką energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów wobec energii pobranej przez nich z sieci „dysponuje sprzedawca w celu pokrycia kosztów rozliczenia, w tym opłat [red. związanych z rozliczeniami w ramach systemu opustów]”.
W aneksie znajdziemy też zapisy dotyczące okresów rozliczeń, których interpretacja może powodować pewne wątpliwości.
Zgodnie z aneksem wysyłanym do prosumentów przez Energę Obrót, „rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym, a jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danym okresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawie którego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzona w całym okresie rozliczeniowym”.
Energa Obrót zastrzega, że będzie informować prosumentów o ilości rozliczonej energii elektrycznej zgodnie z okresami rozliczeniowymi przyjętymi w umowie kompleksowej.
We wzorze aneksu podkreśla się też prawo do objęcia prosumentów wyżej opisanym sposobem rozliczeń w terminie „15 kolejnych lat”, ale nie dłużej niż do końca 2035 r.
W aneksie wyjaśnia się też sprawę opodatkowania podatkiem VAT i akcyzą. Czytamy w nim, że „wprowadzenie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci (…) nie są świadczeniem usługi ani sprzedażą w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług”.
Natomiast w kwestii akcyzy czytamy, że „pobrana energia podlegająca rozliczeniu (…) jest zużyciem energii wyprodukowanej przez odbiorcę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym”.
Proponowany przez Energę aneks ma wejść w życie z mocą obowiązywania od 1 lipca br. i wygasać m.in. w przypadku demontażu mikroinstalacji – o czym – jak wskazują zapisy aneksu – prosument musi poinformować niezwłocznie Energę.
Na koniec czerwca br. do sieci Energa Operator podłączonych było w sumie 2171 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 14,122 MW. Tylko w II kwartale br. Energa Operator przyłączyła do sieci na niskim napięciu 396 mikroinstalacji o łącznej mocy 2,819 MW. Natomiast łączna moc mikroinstalacji podłączonych do sieci Energa Operator w I kwartale br. wyniosła 3,29 MW, na co złożyło się 613 instalacji.
Prawie cały potencjał mikroinstalacji przyłączonych do sieci Energa Operator przypada na instalacje fotowoltaiczne. Na koniec czerwca br. takich mikroinlstaacji było 2139, a ich łączna moc sięgnęła 13,862 MW.
Zdecydowaną większość mikroinstalacji fotowoltaicznych podłączono do sieci niskiego napięcia, jednak znalazło się również 10 mikroinstalacji PV o łącznej mocy 0,231 MW podłączonych do sieci SN.
Więcej informacji o tym, jak mają wyglądać rozliczenia Energi z prosumentami, w artykule: Jak Energa rozliczy prosumentów w systemie opustów?
red. gramwzielone.pl