Portugalia

 

Producenci energii odnawialnej przed widmem zwrotu przyznanych dopłat

Portugalia może dołączyć do niechlubnego grona europejskich krajów, które wprowadziły rektroaktywne regulacje uderzające w producentów zielonej energii.

REKLAMA

 

Ostatnio Portugalia, która wychodzi z kryzysu fiskalnego, dobrze radzi sobie z publicznymi finansami, notując najniższy od lat deficyt budżetowy. Kondycję portugalskiego budżetu mogą poprawić regulacje, które uderzą jednak w rodzimych producentów zielonej energii.

REKLAMA

Portugalskie ministerstwo przemysłu wydało dekret, który ma wymusić na producentach energii odnawialnej w Portugalii zwrot części przyznanych subsydiów. Chodzi o kwotę rzędu 140 mln euro, która została wpisana do krajowego budżetu na 2017 r.

W ten sposób Portugalia chce walczyć z ogromnym, liczonym na 5 mld euro, deficytem krajowego sektora energetycznego, który wynika z różnicy pomiędzy kosztami ponoszonymi w związku z obsługą producentów energii oraz cenami energii dla portugalskich odbiorców.

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Portugalii wyniósł w ubiegłym roku 58 proc., z czego 30 proc. przypadło na energetykę wodną, 22 proc. na energetykę wiatrową, 5 proc. na bioenergetykę, a 1 proc. na fotowoltaikę.

Potencjał energetyki wiatrowej w Portugalii wyniósł na koniec 2016 r. 5,316 GW, zwiększając się w ubiegłym roku o 268 MW, a rok wcześniej o 120 MW.

Tylko wczoraj działające w tym kraju elektrownie wiatrowe wyprodukowały 13 GWh energii elektrycznej, co odpowiada 11-procentowemu udziałowi  w portugalskim miksie energii, a także zapotrzebowaniu na energię generowanemu przez około milion średniej wielkości europejskich gospodarstw domowych.

https://www.publico.pt/2016/12/21/economia/noticia/renovaveis-ainda-aguardam-explicacao-para-corte-de-140-milhoes-1755484