Vattenfall inwestuje w geotermię

Vattenfall inwestuje w geotermię
Fot. David J, flickr cc

Potentat energetyczny przejął udziały w firmie BrainHeart Energy będącej największym szwedzkim dostawcą rozwiązań do produkcji energii cieplnej z geotermii.

Vattenfall przejął 35 proc. udziałów w BrainHeart Energy – największym w Szwecji dostawcy rozwiązań pozwalających na ogrzewanie domów geotermią. Obie strony nie ujawniają kwoty transakcji.

Jak informuje szwedzki koncern, BrainHeart Energy notuje przychody na poziomie 200 mln szwedzkich koron (ok. 87,5 mln zł) w skali roku, instalując przeciętnie cztery instalacje geotermalne dziennie. W Szwecji z tego rodzaju ogrzewania korzysta już około 400 tys. domów.

REKLAMA

Vattenfall dotąd oferował energię cieplną dla szwedzkich gospodarstw domowych, sprzedając ciepło sieciowe oraz powietrzne pompy ciepła.

Kilka tygodni temu szwedzki potentat przedstawił nowy plan inwestycyjny zakładający zintensyfikowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Szwedzi podtrzymali ambitne plany inwestycji w energetyce wiatrowej, a wśród nowych projektów wymienili m.in. utworzenie usługi umożliwiającej dzielenie się lokalnie produkowaną energią odnawialną. 

Vattenfall zapowiedział, że w latach 2017-18 wyda na inwestycje w sumie 50 mld szwedzkich koron (ok. 22,3 mld zł), z czego 28 bln SEK zainwestuje w projekty określone w komunikacie jako „rozwojowe„, wśród których mają dominować inwestycje w lądowe i morskie farmy wiatrowe, na które Szwedzi chcą wydać do końca przyszłego roku 17 bln SEK. Vattenfall zapowiada też znaczący wzrost inwestycji w energetykę słoneczną i magazynowanie energii i chce wydać na te cele 2 mld SEK.

REKLAMA

Zatrudniający około 20 tys. pracowników szwedzki koncern wśród obszarów, w których chce realizować nowe projekty, wymienił też infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, nowe rozwiązania w zakresie produkcji energii cieplnej, zastosowanie biopaliw jako substytutu ropy i gazu, a także technologie pozwalające na niskoemisyjną produkcję stali i betonu.

Szwedzi zapowiedzieli też rozwój – jak określono w komunikacie – „pierwszej w Europie bazującej na Internecie usługi dzielenia się lokalnie produkowaną energią odnawialną”.

Szwedzki koncern energetyczny zarządza obecnie ponad 1,1 tys. wiatrakami o łącznej mocy 2,2 GW. W 2015 r. farmy wiatrowe Vattenfall wyprodukowały ponad 6 TWh energii elektrycznej. Tyle zużywa rocznie około 1,5 mln gospodarstw domowych.

Vattenfall podkreśla, że w ubiegłym roku wykonał „ogromny krok w kierunku nowej strategii”, sprzedając swoje elektrownie węglowe w Niemczech, dzięki czemu zmniejszył udział generacji bazującej na paliwach kopalnych z około 50 proc. w roku 2015 do 25 proc. w roku 2016. Jednocześnie emisje CO2 generowane przez elektrownie należące do Vattenfall zmniejszono w tym czasie z 83,8 mln ton do 23,7 mln ton.

Do 2020 r. Vattenfall ma uruchamiać co roku lądowe i morskie farmy wiatrowe o łącznym potencjale około 400-600 MW, a na ten cel chce przeznaczyć 5,5 mld euro.

red. gramwzielone.pl