Co z projektami z pierwszych aukcji dla OZE?
Urząd Regulacji Energetyki ogłosił kolejne aukcje dla OZE, które odbędą się już pod koniec tego miesiąca. Jak przebiega realizacja projektów zakwalifikowanych do wsparcia na podstawie pierwszych aukcji z grudnia ubiegłego roku?
Pierwsze aukcje dla odnawialnych źródeł energii w ramach nowego, obowiązującego od połowy ubiegłego roku systemu wsparcia dla OZE odbyły się 30 grudnia 2016 r. Mimo problemów technicznych z dostępem do Internetowej Platformy Aukcyjnej, które wielu inwestorom uniemożliwiły złożenie oferty, Urząd Regulacji Energetyki, czyli organizator aukcji, uznał je za ważne.
W grudniu przeprowadzono w sumie cztery oddzielne aukcje – adresowane do istniejących biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW, do istniejących biogazowni rolniczych o mocy ponad 1 MW, a także dla nowych projektów OZE o mocy do 1 MW oraz dla istniejących elektrowni wodnych o mocy do 1 MW.
W pierwszej aukcji do wsparcia zakwalifikowano 7 złożonych ofert, drugiej aukcji nie uznano ze względu na zbyt małą liczbę złożonych ofert (konieczne było złożenie co najmniej 3), natomiast aukcję dla nowych projektów o mocy do 1 MW wygrały 84 oferty zgłoszone przez 62 firmy – głównie farm fotowoltaicznych, ale również kilku wiatraków, a aukcję migracyjną dla elektrowni wodnych o mocy do 1 MW wygrało 49 ofert złożonych przez 40 oferentów.
Więcej o beneficjentach pierwszej aukcji dla OZE i o uzyskanych przez nich cenach energii w artykule: Wyniki aukcji dla OZE. Wygrało 140 ofert.
Jak przebiega przejście do nowego systemu wsparcia istniejących elektrowni biogazowych i wodnych, które wygrały aukcję z 30 grudnia, a na jakim etapie jest realizacja nowych inwestycji, które otrzymały prawo do objęcia rozliczeniami sprzedawanej energii w ramach systemu aukcyjnego?
Urząd Regulacji Energetyki w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl informuje, że wszystkie istniejące przed dniem 1 lipca 2016 r. instalacje, które wygrały grudniową aukcję – a więc 7 biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW oraz 49 elektrowni wodnych – rozpoczęły wytwarzanie energii elektrycznej z zachowaniem ustawowego terminu wynikającego z art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. b ustawy o OZE, czyli w terminie 30 dni od daty zamknięcia aukcji.
W przypadku wszystkich instalacji „nowych”, które zostały zakwalifikowane do wsparcia na podstawie aukcji z 30 grudnia 2016 r., inwestorzy złożyli informację o stanie wykonania harmonogramu rzeczowego i finansowego w terminie wynikającym z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o OZE, czyli do 30 stycznia br. Natomiast w przypadku żadnej z tych instalacji na dzień 1 czerwca br. nie została złożona, potwierdzona przez OSP lub OSD, informacja o terminie wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej.
Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że uczestnik aukcji dla tzw. instalacji „nowych” w ofercie zobowiązuje się do wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach aukcyjnego systemu wsparcia w terminie 48 miesięcy od dnia zamknięcia aukcji. Wyjątkiem są elektrownie słoneczne, które mają rozpocząć produkcję energii w terminie 24 miesięcy od dnia zamknięcia aukcji, a także morskie farmy wiatrowe, w przypadku których inwestorzy musieliby uruchomić wytwarzanie w okresie nieprzekraczającym 72 miesięcy.
Kolejna szansa dla inwestorów na objęcie systemem aukcyjnym to ogłoszone przez URE aukcje, które odbędą się w dniach 29-30 czerwca br. Pierwsza aukcja będzie przeznaczona dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych czy wodnych o mocy nieprzekraczającej 1 MW.
Natomiast w drugim dniu o prawo do objęcia wsparciem w postaci gwarancji odkupu energii po cenie zaoferowanej w aukcji będą ubiegać się właściciele istniejących elektrowni wodnych, którzy w ten sposób zyskają kolejną szansę na wyjście z systemu zielonych certyfikatów i przejście do systemu aukcyjnego.
URE nie informuje, ile przyjął wniosków o wydanie zaświadczenia o dopuszczenie do udziału w najbliższych aukcjach i w ilu przypadkach wydano pozytywne decyzje.
– Publikacja innych danych, niż udostępnione na stronie URE, mogłaby mieć negatywny wpływ zarówno na przebieg i rozstrzygnięcie aukcji, jak również prawa i interesy uczestników tego systemu – informuje w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Justyna Pawlińska z Urzędu Regulacji Energetyki.
Więcej o założeniach najbliższych aukcji w artykule: URE ogłosił kolejne aukcje dla OZE.
red. gramwzielone.pl