Innowacyjne pomysły klastra energii z Włodawy

W położonej w województwie lubelskim Włodawie utworzono Włodawski Klaster Zrównoważonej Energetyki i OZE obejmujący zasięgiem powiat włodawskiDo Klastra przystąpiły lokalne samorządy, przedsiębiorstwa i instytucje zainteresowane wspólnym wytwarzaniem, obrotem i konsumpcją wyprodukowanej energii. Jak zapewniają twórcy klastra, naukowe wsparcie inicjatywie zapewnia Politechnika Lubelska, a ponadto podjęto współpracę z operatorem sieci elektroenergetycznej PGE Dystrybucja S.A.

Koordynatorem Klastra zostało Stowarzyszenie Inicjatyw samorządowych z Lublina posiadające pod Włodawą własny, 2MW kompleks nowoczesnych farm fotowoltaicznych – opisywanych na łamach gramwzielone.pl w związku z przyznanymi instalacjom nagrodami (m.in. Ekolaury 2016 Polskiej Izby Ekologii, Kryształowa Cegła 2016 oraz Nagroda Gospodarcza Starosty Włodawskiego).

Jak informuje Adam Stępień ze Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych, celem Włodawskiego Klastra Zrównoważonej Energetyki i OZE jest zwiększenie niezależności energetycznej powiatu włodawskiego przy jednoczesnym zapewnieniu korzyści ekonomicznych zarówno wytwórcom energii jak i jej konsumentom.

REKLAMA

Przedsięwzięcia, które chce realizować włodawski klaster to m.in. budowa inteligentnej sieci opartej o urządzenia smart grid oraz IOT (internet of things), „tak aby zarówno użytkownicy jak i ich inteligentne urządzenia świadomie korzystały z energii wybierając najkorzystniejszy moment, a także by sieć zachowywała sprawność w przypadku awarii, któregoś z jej elementów (lub szybko ją odzyskiwała w przypadku większych uszkodzeń i blackoutu)”.

REKLAMA

W przyszłości planuje się utworzenie systemu sprzedaży sąsiedzkiej oraz rozliczeń dostawców i odbiorców opartego na technologii rozproszonego rejestru (blockchain) oraz własnej kryptowaluty i tokenów, którymi system będzie wynagradzał postawy proekologiczne i działania wspierające rozwój klastra

– Na przykład altcoin zostanie przyznany właścicielowi pralki za rezygnację z włączenie jej w trakcie piku zapotrzebowania na energię, gdy ta energia jest wielokrotnie droższa i włączenie jej wtedy, gdy zapotrzebowanie na prąd jest najniższe, a cena najmniejsza. Dzięki temu chcemy promować właściwe postawy „energetyczne” i rozwój technologii, a także pozwalać odbiorcom na generowanie dodatkowych dochodów. Gdyby pomysł odniósł sukces, moglibyśmy rozwijać go i obejmować systemem kolejne wspólnoty energetyczne pozyskując środki na inwestycje np. poprzez popularne ostatnio ICO (Initial Coing Offering), czyli sprzedaż tokenów na którejś z popularnych platform obsługujących startupy oparte o blockchain – komentuje Adam Stępień.

Twórcy klastra chcą włączyć go do pilotażowego projektu międzynarodowego konsorcjum, które uzyskało dofinansowanie z programu Horyzont 2020 na opracowanie i testowanie inteligentnych sieci w tym inteligentnych liczników i współpracujących z nimi urządzeń IOT.

Jak informuje Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych, klaster może również podjąć współpracę z inwestorem lokującym w ramach klastra dużą kopalnię kryptowalut, który chce korzystać z taniej i stabilnej energii ze źródeł odnawialnychm, a także z ogólnopolską firmą informatyczną. Obie firmy złożyły deklarację przyłączenia się do włodawskiego klastra.

Cały ekosystem klastra ma być też platformą rozwoju startupów technologicznych działających w obszarze energetyki.