Borkum Riffgrund

W piątek duński koncern energetyczny Orsted poinformował o zainstalowaniu pierwszych fundamentów, które wejdą w skład jego kolejnej, wielkiej farmy wiatrowej na morzu. Fundamenty powstały w Szczecinie.

Orsted (wcześniej Dong Energy) podał, że zainstalowano pierwszą konstrukcję pod morską elektrownię wiatrową, która wejdzie w skład farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2, która powstanie w niemieckiej części Morza Północnego.

Fundamenty kratownicowe (ang. jacket) są produkowane na farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 w ramach drugiego kontraktu realizowanego przez szczecińską firmę ST3Offshore dla duńskiego koncernu energetycznego. Projekt zakłada produkcję 20 konstrukcji, jak i montaż osprzętu – m.in. wyposażenia w elementy elektryki.

REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe Orsted w Niemczech

Borkum Riffgrund 2 to projekt realizowany początkowo wyłącznie przez duński koncern energetyczny Orsted, który w połowie ubiegłego roku sprzedał połowę udziałów funduszowi Global Infrastructure Partners.

Morska farma wiatrowa stanie na Morzu Północnym w odległości kilkudziesięciu kilometrów od wybrzeży Niemiec. W jej skład wejdzie 56 ogromnych turbin wiatrowych MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW. Wiatraki staną na głębokościach sięgających 25-29 metrów.

Orsted podaje, że Borkum Riffground 2 będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 460 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

W ubiegłym roku Orsted sprzedał za 1,17 mld euro połowę udziałów w projekcie Borkum Riffground 2. Nabywcą jest fundusz Global Infrastructure Partners.

REKLAMA

Inwestycja powstaje w pobliżu farmy wiatrowej Borkum Riffground 1, której moc sięga 312 MW (78 turbin Siemens SWT-4.0-120 o jednostkowej mocy 4 MW) i która rozpoczęła pracę w 2015 roku. Ten projekt należy do Orsted (50 proc. udziałów) oraz duńskiego funduszu Kirkbi (32 proc.) oraz Oticon Foundation (18 proc.).

Farma wiatrowa Borkum Riffground 1 w ubiegłym roku wyprodukowała w sumie 1,1 TWh energii elektrycznej, a rok wcześniej 1,04 TWh.

Inwestycje offshore w Wielkiej Brytanii

Pod koniec ubiegłego roku duński koncern energetyczny Orsted zakończył na Morzu Północnym u wybrzeży Wielkiej Brytanii instalację wszystkich turbin na jednej z największych na świecie morskich farm wiatrowych. Moc farmy wiatrowej Race Bank wynosi aż 573 MW, na co składa się 91 turbin, każda o mocy 6,3 MW. Wyprodukował je Siemens. Wszystkie elektrownie wiatrowe rozlokowano na powierzchni 75 km2, na głębokościach sięgających 6-23 metrów, w odległości około 33 km od lądu.

U wybrzeży Wielkiej Brytanii duński koncern ma zbudować jeszcze większą farmę wiatrową. To efekt przeprowadzonej przez Londyn kilka miesięcy temu aukcji, w której Duńczycy zabezpieczyli prawa do sprzedaży energii dla projektu Hornsea 2 o mocy niemal 1,386 GW.

Farma wiatrowa Hornsea 2, która zgodnie z warunkami aukcji ma zostać uruchomiona w latach 2022-23, to największy na świecie z projektów morskich farm wiatrowych, dla których podjęto już finalną decyzję inwestycyjną (Final Investment Decission, FID).

Orsted będzie też realizować projekt Hornsea 1, którego moc sięgnie docelowo 1,2 GW

Duńczycy są globalnym liderem w budowie morskich farm wiatrowych. Zarządzają takimi instalacjami o łącznej mocy 3,6 GW i są obecnie w trakcie budowy kolejnych morskich wiatraków o łącznej mocy 3,8 GW. Do roku 2025 mają posiadać morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 11-12 GW.