Flandria ułatwi budowę sieci łączących OZE i odbiorców
Komercyjne umowy PPA łączące producentów energii odnawialnej z jej odbiorcami to model, na którym coraz częściej zaczynają bazować inwestycje w OZE w erze kończących się dopłat. W takim przypadku energia trafia do odbiorców z wykorzystaniem publicznych sieci. Belgijski region Flandria chce, aby energia z OZE trafiała do odbiorców częściej również bezpośrednio, za pomocą specjalnie budowanych w tym celu linii energetycznych.
Flandryjskie ministerstwo energii przedstawiło założenia nowego pomysłu, w ramach którego chce wspierać budowę sieci łączących bezpośrednio farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne i odbiorców – zakłady przemysłowe czy urzędy, które podpiszą umowy PPA na odbiór energii.
Bart Tommelein, minister energii regionu Flandrii, zaznacza na swojej stronie internetowej, że obecnie możliwości budowy linii energetycznych łączących bezpośrednio producentów energii odnawialnej i odbiorców są utrudnione, podczas gdy takie rozwiązanie to – jak podkreśla – sytuacja, na której korzystają wszystkie podmioty zaangażowane w taki model współpracy.
Odbiorcy energii mogą zyskać na takim rozwiązaniu, zwiększając oszczędności na zakupie energii – dzięki ograniczeniu kosztów związanych z opłatami dystrybucyjnymi czy podatkami, które uwzględniane są w koszcie energii kupowanej z publicznej sieci, a przy okazji mogą zwiększyć udział OZE w swoim miksie energii.
Udogodnienia w budowie linii energetycznych mają też napędzić inwestycje w OZE realizowane poza rządowym mechanizmem wsparcia, a więc niewiążące się z dodatkowymi kosztami dla podatników czy wszystkich odbiorców energii.
– Traconych jest wiele możliwości. Wraz z nowymi ułatwieniami chcemy dać energię odnawialną firmom i lokalnym samorządom.To sytuacja „win-win” dla każdego – komentuje Bart Tommelein.
Tommelein na razie nie przedstawił szczegółów planowanych regulacji, które będą wspierać budowę linii łączących OZE z odbiorcami. Poinformował jedynie, że do energii, która będzie przesyłana takimi liniami, zostanie doliczona pewna opłata.
To kolejny z pomysłów flandryjskiego ministra w zakresie OZE. Na początku tego roku flandryjski rząd poinformował o planach wdrożenia wirtualnego net-meteringu, z którego skorzystają producenci energii odnawialnej.
Program o nazwie Zonnendelen zakłada, że dzięki zainwestowaniu w system fotowoltaiczny, który nie będzie się znajdować na dachu danej instytucji, uzyska ona w ramach wirtualnego net-meteringu prawo do zredukowania swojego rachunku za energię w części odpowiadającej generacji z systemu fotowoltaicznego i posiadanemu w nim udziałowi. Więcej na ten temat w artykule: Flandria wprowadzi wirtualny net-metering dla PV.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.