Niemcy podwoili potencjał magazynów energii z OZE

Niemcy podwoili potencjał magazynów energii z OZE

W ubiegłym roku moc działających w niemieckim systemie energetycznym bateryjnych magazynów energii odnawialnej uległa podwojeniu w stosunku do mocy zanotowanej na koniec lutego br. Całkowity potencjał pracujących w niemieckim systemie energetycznym baterii jest jednak nadal stosunkowo niski.

Montel poinformował, powołując się na dane federalnej agencji Bundesnetzagentur, że w kwietniu potencjał niemieckich bateryjnych magazynów energii z OZE zwiększył się do 25,3 MW w porównaniu do łącznej mocy 13 MW notowanej w lutym br.

REKLAMA

Za przyrost mocy odpowiadały inwestycje zrealizowane w Bawarii (8 MW), Nadrenii-Północnej Westfalii (5,5 MW) oraz Badenii Wirtembergii (3,4 MW).

Przygotowana przez Bundesnetzagentur lista komercyjnych, bateryjnych magazynów gromadzących energię odnawialną, które podłączono do niemieckiego systemu elektroenergetycznego, jest dostępna pod tym linkiem. Dane BnetzA nie obejmują instalacji domowych.

REKLAMA

EuPD Research szacuje, że w ubiegłym roku w Niemczech zainstalowano około 37 tys. domowych magazynów energii, podczas gdy rok wcześniej uruchomiono około 24,8 tys. takich urządzeń, co oznacza wzrost rok do roku niemal o 50 proc.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej Bundesverband Solarwirtschaft (BSW Solar) szacuje, że na koniec ubiegłego roku w Niemczech działało ponad 80 tys. magazynów energii wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe i firmy.

Jak policzyła amerykańska firma konsultingowa GTM Research, w ubiegłym roku na całym świecie powstały stacjonarne, bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 1,4 GW i pojemności 2,3 GWh. 

W 2017 roku globalnym liderem pod względem pojemności zrealizowanych bateryjnych magazynów energii były Stany Zjednoczone, gdzie uruchomiono instalacje o łącznej pojemności 431 MWh, z czego aż 234 MWh oddano do użytku w I kwartale 2017 r.

W Europie przemysłowe na czele inwestycji w przemysłowe magazyny energii są Niemcy i Wielka Brytania. W tych krajach w 2017 r. uruchomiono magazyny energii o mocy wynoszącej odpowiednio 135 MW i 117 MW.