Ile energii produkują małe instalacje OZE? Dominacja jednej technologii

Ile energii produkują małe instalacje OZE? Dominacja jednej technologii
Elektrownia wodna w Borowie. Fot. Energa Wytwarzanie

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił dane o produkcji energii za 2017 rok z odnawialnych źródeł energii zaliczanych do grupy tzw. małych instalacji, których moc mieści się w przedziale 40200 kW. Z danych URE wynika, że za większość energii wyprodukowanej w ubiegłym roku przez takie instalacje odpowiadała energetyka wodna.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii produkcja energii z małych instalacji OZE jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu – na wniosek wytwórcy – do mającego jawny charakter rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji.

Taki rejestr prowadzi Urząd Regulacji Energetyki, który właśnie opublikował dane w tym zakresie za rok 2017.

REKLAMA

URE wraz z publikacją listy instalacji OZE zaliczanych do grupy małych instalacji przedstawił dane na temat zrealizowanej przez nie w ubiegłym roku produkcji energii.

Najwięcej energii w 2017 r. w segmencie małych instalacji wytworzyły małe elektrownie wodne – 105,464 GWh, z czego 95,7 GWh wprowadzono do sieci dystrybucyjnej i sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Małe biogazownie wykorzystujące substrat inny niż pochodzenia rolniczego wytworzyły – według danych URE – w ubiegłym roku 24,27 GWh energii elektrycznej, z czego tylko 4,03 GWh trafiło do sieci i zostało sprzedane sprzedawcy zobowiązanemu.

Systemy fotowoltaiczne zaliczane do małych instalacji wytworzyły 7,7 GWh, z czego 3,46 GWh sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Małe elektrownie wiatrowe, które uwzględniono w rejestrze URE, wytworzyły w ubiegłym roku 2,12 GWh, z czego 1,55 GWh sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Uwzględnione jeszcze przez URE małe instalacje produkujące energię z biomasy wytworzyły w ubiegłym roku 174,3 MWh energii elektrycznej, z czego sprzedawcy zobowiązani kupili 59,6 MWh.

REKLAMA

W sumie małe instalacje OZE we wszystkich technologiach wytworzyły w ubiegłym roku 139,74 GWh energii elektrycznej, z czego do sieci trafiło i zostało zakupione przez sprzedawcę zobowiązanego 104,82 GWh, a więc 75 proc. wytworzonej energii.

Udział energii, którą odkupili sprzedawcy zobowiązani, był dużo niższy, jeśli nie uwzględnimy w tym zestawieniu małych elektrowni wodnych. Bez nich produkcja z małych instalacji OZE wyniosła 34,28 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązani zakupili 9,11 GWh, a więc 26,5 proc.

Tymczasem z analogicznego zestawienia małych instalacji, które URE opublikował za rok 2016, wynika, że wówczas instalacje OZE zaliczane do tej grupy wytworzyły w sumie 122,1 GWh energii elektrycznej, z czego sprzedawcy zobowiązaniu zakupili wówczas 81,42 GWh (66 proc.).

W tym małe elektrownie wodne wytworzyły 90,4 GWh, z czego 81,42 GWh kupili sprzedawcy zobowiązani (90 proc.). Bez małych hydroelektrowni produkcja z małych instalacji OZE wyniosła w 2016 roku 31,7 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązaniu odkupili 8,3 GWh, a więc tylko 26,1 proc.

Ustawa o OZE aktualnie definiuje „małe instalacje” jako „instalacje odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW”.

Ta definicja ma się jednak wkrótce zmienić za sprawą przygotowanej przez Ministerstwo Energii i procedowanej już w Sejmie nowelizacji, która zwiększy maksymalną moc takich instalacji.

Zgodnie z nową propozycją mała instalacja ma być definiowana jako „instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW”.

Zasady wykonywania działalności polegającej na produkcji energii z małych instalacji OZE określa rozdział 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.