Lewiatan wylicza plusy nowelizacji ustawy o OZE
Reprezentująca przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan chwali przyjętą w czwartek przez Sejm nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Do pozytywów wynikających z uchwalonej nowelizacji Konfederacja Lewiatan zalicza przede wszystkim skorygowanie kwestionowanych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej. Usprawniono także procedury aukcyjne i uproszczono wiele przepisów, w tym dotyczących liczenia pomocy publicznej.
Podkreśla się, że rząd uzyskał także notyfikację Komisji reguł przejścia instalacji z wygaszanego systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego.
– Wszystkie te zmiany ograniczają ryzyko popełnienia błędu, a w efekcie ryzyko konieczności zwrotu otrzymanego wsparcia – ocenia Lewiatan.
Lewiatan pozytywnie ocenia też wdrożenie nowego systemu wsparcia w postaci taryf FiT i FiP, z którego będą mogli skorzystać właściciele mniejszych elektrowni wodnych i biogazowni. W tym przypadku o rządowe gwarancje sprzedaży energii po preferencyjnej cenie nie trzeba będzie konkurować z innymi inwestorami w systemie aukcyjnym.
W toku procedowania nowelizacji ustawy o OZE padały apele o objęcie tym systemem także innych technologii odnawialnych – taką poprawkę zgłosili posłowie Nowoczesnej, jednak Ministerstwo Energii oraz sejmowa większość takiego rozwiązania nie poparły i taryfami FiT i FiP zostaną objęte, zgodnie z początkowymi założeniami, tylko hydroelektrownie i biogazownie, zyskując w ten sposób szansę na wyjście z niepewnego i nieopłacalnego systemu zielonych certyfikatów do nowego, stabilniejszego systemu, w którym gwarancje określonego przychodu zyskają na wiele lat.
Ocenionym jako korzystne przez Lewiatana jest również wydłużenie terminu ważności pozwoleń na budowę dotyczących elektrowni wiatrowych na lądzie – to ułatwi deweloperom wiatrowym posiadającym takie pozwolenia udział w aukcjach.
Projekt likwiduje też wątpliwości interpretacyjne co do sposobu opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości. Zdaniem Lewiatana, powinno to wpłynąć pozytywnie na toczące się postępowania administracyjne i sądowo-administracyjne.
Organizacja reprezentująca środowisko przedsiębiorców podkreśla też korzystne zmiany dla energetyki wiatrowej na morzu – dzięki rezygnacji z wymogu zgłoszenia do aukcji projektów posiadających pozwolenie na budowę. Teraz wystarczy prawomocne pozwolenie na wznoszenie i wykorzystanie sztucznych wysp oraz decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, a pozwolenie na budowę, którego uzyskanie będą musiały poprzedzić spore wydatki po stronie inwestora, będzie można uzyskać już po otrzymaniu gwarancji wsparcia w systemie aukcyjnym.
W tym kontekście Lewiatan apeluje też o przyjęcie nowego, dedykowanego systemu wsparcia dla energetyki wiatrowej na morzu. Sygnał o możliwości przygotowania osobnego mechanizmu dla tej technologii padł już zresztą ze strony Ministerstwa Energii.
– Jesteśmy zadowoleni z kształtu przyjętej ustawy. Deklarujemy nasz udział w przygotowaniu propozycji kolejnych zmian. Cieszy nas także zwrot w polityce rządu i zrozumienie dla korzyści energetycznych i gospodarczych rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku. Apelować będziemy o szybkie przygotowanie odrębnej ustawy dedykowanej energetyce morskiej – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.