PSE przeprowadzi testowe aukcje na moc

PSE przeprowadzi testowe aukcje na moc
Eva Cristescu, flickr cc

PSE S.A. przeprowadzą testową aukcję na mocy w dniu  8 listopada br. Jak zapewnia spółka, cel to zapoznanie uczestników rynku mocy z funkcjonalnościami umożliwiającymi udział w nadchodzących aukcjach głównych.

Dopuszczenie do udziału w aukcji testowej ma zostać poprzedzone testowymi procesami certyfikacji, które odbędą się 5 i 6 listopada. Uczestnictwo w testowej aukcji mocy wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, aktywnego adresu e-mail oraz telefonu komórkowego.

PSE S.A. przypominają, że zgodnie z art. 94 ust. 9 ustawy o rynku mocy, aukcje główne odbędą się odpowiednio w dniu 15 listopada 2018 r. dla okresu dostaw 2021 r.,  5 grudnia 2018 r. dla okresu dostaw 2022 r., a także 21 grudnia 2018 r. dla okresu dostaw 2023 r.

REKLAMA

Najważniejsze parametry zaplanowanych na ten rok aukcji głównych dla okresów dostaw przypadających na lata 2021-2023 zawarto w rozporządzeniu Ministerstwa Energii. Więcej na temat tego rozporządzenia w artykule: ME określiło parametry aukcji na moc.

Wdrożenie aukcji to efekt przyjętej na początku tego roku ustawy o rynku mocy, a więc mechanizmu mającego stanowić dodatkowe źródło wynagrodzenia dla operatorów elektrowni w zamian za gotowość do zaoferowania w razie potrzeby określonych mocy.

Wynagrodzenie ma być oferowane zarówno za samo utrzymywanie mocy w gotowości do jej dostarczenia, jak również za dostarczenie mocy w ogłaszanych przez OSP „okresach zagrożenia” jej niedoborem. Niewykonanie zakontraktowanego obowiązku mocowego ma podlegać karom finansowym.

Moce mają być kontraktowane w aukcjach, których uczestnicy będą oferować w określonym czasie operatorowi systemu przesyłowego (OSP) tzw. obowiązek mocowy. 

REKLAMA

Największym beneficjentem rynku mocy powinny być elektrownie węglowe należące do państwowych koncernów energetycznych. Preferencje w postaci dłuższych kontraktów mają zyskać przy tym jednostki mniej emisyjne oraz kogeneracyjne.

Koszty mechanizmu mocowego mają pokryć odbiorcy energii w ramach tzw. opłaty mocowej, która ma wejść na rachunki odbiorców od 2021 r. Mniejsze koszty poniosą gospodarstwa domowe, które zużywają najmniej energii – poniżej 500 kWh rocznie. Ich liczbę ME szacuje na 3 mln. Dla nich koszt ma wynieść w skali miesiąca około 2 zł. Gospodarstwa domowe zużywające najwięcej energii – powyżej 2,8 MWh w skali roku – ich liczba według Ministerstwa wynosi około 1,5 mln – mają dopłacać do rynku mocy 9,5 zł miesięcznie.

Resort energi wskazuje w OSR do rozporządzenia z parametrami rynku mocy, że koszt tego mechanizmu powinien sięgać w skali roku w sumie ok. 4 mld zł.

 Niemniej jednak w obecnej chwili nie jest możliwe podanie ceny zamknięcia aukcji, która ustali się w procesie konkurencyjnym i to właśnie cena ta wyznaczy koszty rynku mocy wynikające z aukcji głównej – zaznacza resort energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.