Nowe zasady dofinansowania na OZE na Podlasiu

Nowe zasady dofinansowania na OZE na Podlasiu
Podlasie Solar Park. Foto. R.Power

Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o zmianie zasad unijnego dofinansowania przyznawanego na inwestycje w odnawialne źródła energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zmiany obejmą firmy z sektora MŚP aplikujące o wsparcie w wysokości do 1 mln zł.

Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego podjęła decyzję o zmianach w zasadach dofinansowania dla firm ubiegających się o wsparcie projektów z zakresu wytwarzania energii odnawialnej.

W nowych kryteriach, które mają obowiązywać w kwietniowym konkursie dotyczącym energetyki opartej na OZE, wprowadzono zapis mówiący o tym, że małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły nadal skorzystać z dotacji powyżej 1 mln zł. Jednak w przypadku mniejszych dotacji MŚP będą mogły liczyć już na pomoc zwrotną.

REKLAMA

Pożyczki mają być przyznawane na korzystnych warunkach. To m.in. stałe oprocentowanie, maksymalny okres pożyczkowy do 120 miesięcy, maksymalny okres karencji w spłacie rat kapitałowych do 6 miesięcy, a także możliwość sfinansowania 100 proc. inwestycji.

Jak przekonują władze woj. podlaskiego, firmy planujące mniejsze inwestycje związane z OZE, które chcą pozyskać do 1 mln zł dotacji, otrzymają wsparcie finansowe bardzo szybko. Decyzja o udzieleniu pożyczki ma zapadać w zaledwie kilka dni, podczas gdy decyzja o przyznaniu dotacji podejmowana jest z reguły po kilku miesiącach.

REKLAMA

Zasady dofinansowania na energetykę odnawialną z podlaskiego RPO dla pozostałych wnioskodawców, takich jak samorządy, producenci rolni czy spółdzielnie, pozostaną bez zmian.

W ramach ostatniego konkursu z działania 5.1 „Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii”, który odbył się w marcu i kwietniu 2017 roku, zostały dofinansowane 82 firmy z sektora MŚP. Łączna kwota dotacji, która do nich trafiła, wynosi ok. 72,5 mln zł. W przeliczeniu na jedno przedsiębiorstwo to średnio 882 tys. zł.

Zarząd Województwa Podlaskiego dodaje, że tamten konkurs był przeprowadzony w okresie, kiedy przedsiębiorcy nie mogli skorzystać z innego rodzaju wsparcia – pożyczki termomodernizacyjnej obejmującej m.in. budowę urządzeń do produkcji energii na własne potrzeby w oparciu o OZE.

Pożyczka termomodernizacyjna dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw jest finansowana ze środków RPOWP. Udzielają jej pośrednicy – Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o