To będzie trzeci największy w Europie producent energii z OZE

To będzie trzeci największy w Europie producent energii z OZE
Morska farma wiatrowa Arkona. Fot. E.ON

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez niemiecki koncern energetyczny RWE aktywów związanych z wytwarzaniem energii odnawialnej i jądrowej, które do tej pory należały do innego niemieckiego giganta energetycznego E.ON.

Wcześniej RWE wydzielił ze swoich struktur spółkę Innogy, do której włączono działy zajmujące się wytwarzaniem energii odnawialnej, dystrybucją i rozwiązaniami dedykowanymi odbiorcom końcowym.

Teraz RWE przejmie duży portfel aktywów w obszarze odnawialnych źródeł energii, przejmując je od E.ON. Transakcja, dla której zielone światło dała właśnie Komisja Europejska, obejmuje także sprzedaż elektrowni jądrowych.

REKLAMA

Po sfinalizowaniu tej transakcji RWE, największy niemiecki producent energii, stanie się trzecim największym europejskim producentem energii odnawialnej – po hiszpańskim koncernie energetycznym Iberdrola, a także po włoskiej firmie Enel.

Bruksela podaje w komunikacie na temat akceptacji dla tej transakcji, że przejęcie aktywów E.ON nie zwiększy istotnie dotychczasowego udziału RWE w niemieckim rynku, który ma ogółem wynosić około 20 proc., a wyłącznie w zakresie wytwarzania około 30 proc. – tym bardziej, że pozyskane od E.ON elektrownie jądrowe muszą zostać zamknięte do końca 2022 r.

W ramach transakcji RWE przejmie większościowy pakiet udziałów w biznesie E.ON związanym z energetyką odnawialną i jądrową, a także pakiet 16,67 proc. udziałów w całej grupie E.ON.

REKLAMA

Z kolei E.ON przejmie aktywa RWE związane z dystrybucją i obsługą odbiorców końcowych. Ta część transakcji nie posiada jednak jeszcze akceptacji ze strony Komisji Europejskiej i jest rozpatrywana w ramach osobnej sprawy.

Po pozbyciu się aktywów związanych z wytwarzaniem E.ON ma skupić się na dystrybucji oraz oferowaniu produktów i usług dla odbiorców końcowych.

Na przejmowane przez RWE aktywa E.ON  w energetyce odnawialnej – zgrupowane w ramach spółki E.ON Climate & Renewables – składają się elektrownie i projekty o łącznej mocy około 7 GW, zlokalizowane głównie w Europie i Ameryce Północnej. Od powołania w roku 2007 spółka E.ON Climate & Renewables zainwestowała w OZE ponad 12 mld euro.

W wyniku tych inwestycji w ostatnim czasie powstała m.in. uruchomiona w ubiegłym roku w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, we współpracy z norweskim koncernem paliwowym Equinor, farma wiatrowa Arkona o mocy 385 MW.

Z kolei za aktywa E.ON w energetyce jądrowej dotąd odpowiadała spółka PreussenElektra GmbH (do 2016 r. funkcjonująca pod nazwą E.ON Kernkraft), która zarządza obecnie już tylko trzema elektrowniami jądrowymi – Brokdorf o mocy 1,41 GW w landzie Szlezwik-Holsztyn, Grohnde o mocy 1,36 GW w Dolnej Saksonii oraz Isar 2 o mocy 1,41 GW w Bawarii. Wszystkie zostaną wyłączone do końca 2022 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.