"Recharge" o planach polskiego rządu w zakresie ustawy o OZE

"Recharge" o planach polskiego rządu w zakresie ustawy o OZE
T-Solar press

Prestiżowy tygodnik {więcej}adresowany do globalnej branży energii odnawialnej komentuje opublikowanie przez polski rząd projektu nowej ustawy o energii odnawialnej. 

W komentarzu poświęconym planom wprowadzenia nowego ustawodawstwa dla branży zielonej energii w Polsce, „Recharge” zauważa przede wszystkim zamiar znaczącego ograniczenia wsparcia dla współspalania biomasy, a z drugiej strony – większego wsparcia fotowoltaiki, a także energetyki wiatrowej. 

– Chociaż poziom wsparcia dla energetyki wiatrowej na lądzie zostanie ograniczony w porównaniu do obecnego systemu, polska branża energetyki wiatrowej chwali nowe propozycje m.in. za wprowadzenie dodatkowych preferencji, w tym za plany usprawnienia procesu inwestycyjnego – czytamy w „Recharge”. – Nowe prawo zwiększy także wsparcie dla fotowoltaiki – technologii, która do tej pory w Polsce nie zrobiła praktycznie żadnego postępu – dodaje wydawana w Norwegii gazeta. 

REKLAMA

„Recharge” odnotowuje, że plany zredukowania wsparcia dla współspalania nie spotkają się z zadowoleniem takich firm jak EDF. – Zważywszy na dużą zależność Polski od węgla i brak chęci rządu do zmiany energetycznego miksu szybciej, niż jest do tego zobowiązany na forum Unii Europejskiej, decyzja o obcięciu wsparcia dla współspalania jest dla wielu obserwatorów zaskakująca. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, iż nowa ustawa nie wejdzie w życie przed końcem 2012 roku, operatorzy instalacji współspalania mają sporo czasu, aby wpłynąć na zmianę niekorzystnych dla nich regulacji – być może w tym celu przekonując do swoich racji Ministerstwo Skarbu – komentuje „Recharge”. 

REKLAMA

Gazeta pisze także o planach rozwoju na polskim rynku energetyki wiatrowej offshore, zauważając w tym zakresie jednak pewne problemy. – W pierwszej połowie tego roku Polska przyznała pierwsze koncesje na budowę morskich farm wiatrowych, jednak Warszawa wstrzymała wydawanie kolejnych, ponieważ mogłyby one kolidować z planami wydobycia na morzu gazu łupkowego – podkreśla „Recharge”.
gramwzielone.pl