M. Korolec: należy rozważyć wycofanie subsydiów zarówno dla OZE jak i energii konwencjonalnej

M. Korolec: należy rozważyć wycofanie subsydiów zarówno dla OZE jak i energii konwencjonalnej
Marcin Korolec, minister środowiska. Foto: Newseria

{więcej}Bloomberg w artykule na temat polityki energetycznej Polski powołuje się na opinie ministra środowiska Marcina Korolca wygłoszone podczas ubiegłotygodniowej konferencji Bloomberg New Energy Finance w Nowym Jorku. 

Jak informuje Bloomberg, powołując się na szefa resortu środowiska, podstawowym celem polskiego rządu w jego aktualnej strategii energetycznej zakładającej częściowe odejście od węgla jako podstawowego surowca polskiej energetyki jest uniknięcie wzrostu cen energii. Jak zauważa Bloomberg, wkrótce polska energetyka będzie zmuszona do wyłączenia kilku przestarzałych elektrowni węglowych i wystąpi potrzeba zastąpienia ich nowymi mocami. 

– Jesteśmy w dużym kryzysie. (…) Potrzebujemy nowych inwestycji, ale nie możemy pozwolić na wzrost cen energii. Stajemy przed poważnymi wyborami, o których zdecyduje technologia i cena – Bloomberg cytuje polskiego ministra środowiska. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak poinformował w Nowym Jorku Marcin Korolec, jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla sektora energetycznego byłoby wycofanie subsydiów – zarówno dla energetyki odnawialnej jak i opartej na paliwach kopalnych. 

– Może powinniśmy wycofać jakiekolwiek subsydia dla energetyki – zarówno dla paliw kopalnych jak i energii odnawialnej – i skupić się na technologiach, które są rynkowe – Bloomberg cytuje Marcina Korolca. 

Bloomberg podsumowuje, że informacje przekazane przez polskiego ministra pokazują jak do unijnych zobowiązań w zakresie redukcji CO2 podchodzi rząd Donalda Tuska, zauważając, iż Komisja Europejska w ostatnim czasie upomina Polskę w sprawie opóźnień w implementacji do krajowego prawa unijnej dyrektywy w zakresie energetyki odnawialnej. 
gramwzielone.pl