Dzień energii odnawialnej w Warszawie: "odnawialne" projekty w stolicy

Dzień energii odnawialnej w Warszawie: "odnawialne" projekty w stolicy
Instalacja fotowoltaiczna na Politechnice Warszawskiej. Foto: mp-tec press

{więcej}Co zrobić żeby Warszawa została liderem w produkcji zielonej energii i ograniczyła swoje emisje gazów cieplarnianych? Jak ułatwić warszawiakom inwestycje w instalacje energetyki odnawialnej? Gdzie pozyskać dotacje na kolektory słoneczne i pompy ciepła? Na te tematy rozmawiano podczas Dnia Energii Odnawialnej w Warszawie, który odbył się 9 maja.

W pierwszej części spotkania eksperci branżowi i samorządowi dyskutowali założenia do planu działania na rzecz energetyki odnawialnej dla Warszawy, które zostały przygotowane przez ratusz i które posłużą do opracowania i przyjęcia planu w połowie 2014 r. Dyskusja dotyczyła m.in. zachęt finansowych i instrumentów organizacyjnych, które zdaniem ekspertów stolica powinna wprowadzić aby ułatwić rozwój zielonej energetyki.

REKLAMA

W drugiej części spotkania eksperci zajmujący się energetyką przyjazną dla środowiska zaprezentowali mieszkańcom Białołęki zalety płynące z systemów takich jak kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, a przedstawiciele instytucji dofinansowujących te zielone technologie opowiedzieli, w jaki sposób można otrzymać na nie dotacje. Białołęka, jako dzielnica intensywnie rozbudowująca się, z ograniczoną dostępnością do sieci ciepłowniczej jest szczególnie predestynowaną do wykorzystania energii cieplnej z kolektorów słonecznych, a także pomp ciepła. Urząd dzielnicy obecnie buduje trzy szkoły, każda z nich będzie korzystała z odnawialnych źródeł energii  m.in. do ogrzewania wody i oświetlenia.

REKLAMA

Dzień Energii Odnawialnej został zorganizowany z inicjatywy radnej Agnieszki Borowskiej oraz  Zarządu Dzielnicy Białołęka w ramach międzynarodowego projektu „Cities on Power”, którego liderem jest Warszawa. Projekt promuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na obszarach miejskich i wpisuje się w unijną politykę klimatyczną 3×20. Wydarzenie odbywa się w cyklu „Europejskie Słoneczne Dni”, kampanii społecznej organizowanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej, która jest organizowana w dziewiętnastu krajach europejskich w tym samym czasie. Podczas „słonecznych dni” organizowane są wydarzenia, które przybliżają tematykę ochrony środowiska poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w sposób przyjazny i prosty dla każdego uczestnika. W Polsce już prawie 100 tysięcy gospodarstw domowych zdecydowało się na instalacje kolektorów słonecznych i płaci niższe rachunki za energię. Warto, aby również Warszawiacy zaczęli na większą skalę korzystać z darmowej zielonej energii.
 
Organizatorami „Dnia Energii Odnawialnej” było Miasto Stołeczne Warszawa i Fundacja Poszanowania Energii.  

Urząd m. st. Warszawy