Dotacje na inteligentne sieci energetyczne z NFOŚiGW

Dotacje na inteligentne sieci energetyczne z NFOŚiGW
A.Kuzminski, flickr cc-by-2.0

NFOŚiGW poinformował o uruchomieniu programu dofinansowania budowy inteligentnych sieci energetycznych w latach 2012-2018. Pierwszy konkurs zostanie ogłoszony pod koniec tego roku.

– Inteligentne domy – inteligentne osiedla, to przyszłość w której odbiorca energii sam będzie decydował z której taryfy energetycznej skorzysta. Przy rosnących opłatach za energię, nowoczesne rozwiązania pozwalają  osiągać spore oszczędności. Proponowane przez fundusz programy pilotażowe maja zmniejszyć zużycie gazu ciepła o 5%, a  energii elektrycznej o 8% – poinformował w komunikacie NFOŚiGW.

Wśród przedsięwzięć, na które będzie można otrzymać dofinansowanie, wyróżnia się m.in. przebudowę sieci elektroenergetycznych w celu przyłączania odnawialnych źródeł energii, przedsięwzięcia mające na celu instalację kilkudziesięciu tysięcy punktów pomiarowych w gospodarstwach domowych czy firmach, montaż urządzeń magazynujących energię etc.

REKLAMA

– Polacy, którzy wezmą udział w programie INTELIGENTNE SIECI ENERGETYCZNE, rocznie zaoszczędzą od 6 do 10 procent na wydatkach za korzystanie z energii elektrycznej, ciepła i gazu. Takim zyskiem będzie można cieszyć się po zastosowaniu inteligentnych liczników, korzystaniu  z dostaw energii poza szczytowym poborem mocy oraz wsparciu energii sieciowej   małymi źródłami energii odnawialnej (wiatraki horyzontalne, kolektory słoneczne czy fotowoltaiczne) – informuje NFOŚiGW.

REKLAMA

Inteligentne sieci energetyczne to rozwiązania służące łączeniu, wzajemnej komunikacji i optymalizacji sterowania rozproszonymi częściami sieci energetycznych, których wdrażanie ogranicza zapotrzebowanie na energię – zarówno po stronie producentów jak i odbiorców energii.

Rozwiązania z zakresu ISE testują już niektóre koncerny energetyczne. Energa wdraża pilotażowy program montażu inteligentnych liczników, które w ciągłym trybie mierzą pobór energii i analizują reguły, jakimi rządzi się na nią popyt. Z kolei PSE Operator realizuje program mający na celu inteligentne zarządzanie siecią przesyłową. Inteligentnymi sieciami energetycznymi mocno interesuje się także Vattenfall czy RWE Polska.

Budżet programu NFOŚiGW jest szacowany na 320 mln zł, z czego 150 mln zł zostanie rozdysponowane na przedsięwzięcia z zakresu inteligentnych sieci energetycznych, a 170 mln zł – na wdrażanie rozproszonych odnawialnych źródeł energii czy instalowanie enegooszczędnego oświetlenia, urządzeń magazynowania energii czy kondensatorów kompensujących moc bierną.

Fundusz adresuje swój program m.in. do operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych energii elektrycznej i gazowej, samorządów terytorialnych, specjalnych stref ekonomicznych czy konsorcjów naukowo-przemysłowych.D.Ł.