Stanowisko Francji w zakresie polityki klimatycznej Unii Europejskiej po 2020 r.

Stanowisko Francji w zakresie polityki klimatycznej Unii Europejskiej po 2020 r.
The Wandering Angel, flickr cc-by-2.0

{więcej}Nicolas Hulot, przedstawiciel prezydenta Francji ds. ochrony planety, poinformował, że jego kraj będzie się opowiadał za redukcją emisji CO2 w Unii Europejskiej nawet o 80% do roku 2050 – w porównaniu z rokiem 1990. 

Stanowisko Francji w debacie na temat nowych celów unijnej polityki klimatycznej i energetycznej po roku 2020 nie zostało jeszcze oficjalnie ogłoszone, jednak wiadomo, że Paryż będzie forsował bardzo ambitne cele w zakresie redukcji emisji CO2. Francja chce ograniczyć emisję CO2 we Wspólnocie o 40% do roku 2030, o 60% do roku 2040 oraz o 80% do roku 2050 – w porównaniu z początkiem ostatniej dekady XX wieku. 

Stanowisko Francji z zakresie ograniczenia emisji CO2 w Unii Europejskiej jest bardziej radykalne niż innych zwolenników tego działania w UE i jest skrajnie odmienne od propozycji sygnalizowanych przez Polskę, która w ostatnim czasie jest uznawana w UE za największego przeciwnika wspólnotowej polityki klimatycznej. Strona polska argumentuje, że zanim Unia Europejska przyjmie kolejne cele w zakresie redukcji emisji CO2, najpierw potrzebne jest globalne porozumienie ws. obniżania emisji CO2.

REKLAMA
REKLAMA

– Uważam, że potrzebujemy wiążącego układu globalnego, bez względu na to, co będzie przewidywał. Jest wiele państw, które bez wiążącego układu nie zdecydują się na żadne działania na rzecz klimatu – zauważył cytowany przez Polską Agencję Prasową Nicolas Hulot. Dodał jednak, że „badania np. Banku Światowego pokazują, że ci, którzy inwestują w coś jako pierwsi, najmniej odczują skutki zmian klimatycznych”. 

Przedstawiciel prezydenta Francji w działaniach mających na celu ograniczanie emisji CO2 w Unii Europejskiej widzi szansę na wyjście z kryzysu gospodarczego, zmianę obecnego modelu gospodarczego i określa politykę klimatyczną jako narzędzie umożliwiające jednoczesną skuteczną walkę jednocześnie z kryzysem ekologicznym i problemami społecznymi” (PAP). 

Obecnie obowiązujące cele przyjęte przez kraje UE w 2008 roku zakładają ograniczenie o 20% emisji CO2, 20-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w konsumpcji energii w UE oraz 20-procentowy wzrost efektywności energetycznej. Te cele mają zostać osiągnięte do końca obecnej dekady.
gramwzielone.pl