Tauron, Enea i KGHM kupią udziały w projekcie elektrowni jądrowej

Tauron, Enea i KGHM kupią udziały w projekcie elektrowni jądrowej
foto: RWE press

{więcej}PGE, Tauron, Enea i KGHM parafowały umowę ws. udziału w programie jądrowym, na podstawie której trzy ostatnie firmy mają nabyć po 10% udziałów w budujacej pierwszą polską elektrownię jądrową spółce PGE EJ1. 

REKLAMA

Umowa podpisana między PGE, Tauronem, Eneą i KGHM przewiduje, że PGE sprzeda trzem spółkom w sumie 30% udziałów w spółce celowej PGE EJ1, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Umowa będzie wiążąca po uzyskaniu bezwarunkowej zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz po przyjęciu przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). 

Obecnie nad projekt programu jądrowego noszącego roboczą nazwę Programu Polskiej Energetyki Jądrowej pracuje Ministerstwo Gospodarki. PPEJ ma zostać przyjęty przez rząd do końca tego roku. Harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowi jądrowej zakłada podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku do końca 2016 r., następnie opracowanie projektu technicznego i uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Rząd podtrzymuje, że uruchomienie pierwszego bloku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nastąpi do końca 2024 r. 
gramwzielone.pl

REKLAMA