
O czym muszą pamiętać inwestorzy po wygranej aukcji?
W ubiegłym miesiącu zakończyły się tegoroczne aukcje OZE. W samej aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW wygrały aż 554 oferty...
W ubiegłym miesiącu zakończyły się tegoroczne aukcje OZE. W samej aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW wygrały aż 554 oferty...
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w ramach nowej strategii zapowiedział, że nie będzie dłużej finansować inwestycji związanych z wydobyciem węgla czy produkcją energii elektrycznej z wykorzystaniem tego surowca...
Na każdym ze szczytów klimatycznych negocjatorzy lubią do ostatniej chwili trzymać wszystkie karty w rękach. Dopiero na końcu będziemy wiedzieć, czy wszystkie najważniejsze decyzje udało się jednogłośnie przyjąć i czy rezultat szczytu będzie można określić jako „sukces”.
Dziś powinny się zakończyć negocjacje w ramach szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Nie wiadomo jednak, czy negocjatorom reprezentującym 195 państw, które w 2015 roku przyjęły Porozumienie Paryskie, uda się ustalić kształt, w jakim będzie wdrażana ta międzynarodowa umowa. Wciąż są kwestie sporne do rozwiązania...
Kluczową regulacją w podpisanej wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Prawa energetycznego jest zwiększenie obliga giełdowego na handel energią z 30 do 100 proc. Przyjęte przepisy nie dotyczą jednak zawieranych w tym roku umów, co sprawi, że pełne obligo w przyszłym roku będzie fikcją.
Ministerstwo Energii może wycofać się z pomysłu rekompensat, które miały pokryć odbiorcom przyszłoroczne wzrosty cen energii. W zamian ME ma forsować teraz pomysł zdjęcia akcyzy ze sprzedawanej energii – informuje „Rzeczpospolita”, sygnalizując jednocześnie wymianę szefa resortu energii.
Przedsiębiorcy szykujący się na przyszłoroczne aukcje dla OZE nadal nie znają zasad, na jakich te aukcje się odbędą, co wynika ze zwłoki w przygotowaniu odpowiednich, rządowych rozporządzeń...
mBank przyjął politykę kredytowania farm wiatrowych i fotowoltaiki. Bank ma już na koncie sfinansowanie pierwszych inwestycji w odnawialne źródła energii, które są realizowane w systemie aukcyjnym.
Zapowiadane na przyszły rok podwyżki cen prądu nie będą odczuwalne dla gospodarstw domowych – wynika z projektu ustawy powstającej w Ministerstwie Energii. Działania osłonowe obejmą też mikro-, małych i średnich przedsiębiorców...
Tauron podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dokumentację finansowania, na podstawie której wyemituje tzw. obligacje hybrydowe o łącznej wartości 400 mln zł. Uzyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury sieci elektroenergetycznej.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. wczoraj ogłosiły kolejny przetarg na świadczenie usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie operatora systemu przesyłowego w tzw. Programie Gwarantowanym. PSE ponadto prowadzi procedurę zmierzającą do rozstrzygnięcia pierwszego przetargu w Programie Bieżącym Uproszczonym.
Polska zajmuje 21. miejsce na światowej liście największych emitentów CO2. W porównaniu do Chin nasze emisje to pikuś, emitujemy też mniej niż Niemcy czy Francja. Problem w tym, że emisje CO2 rosną zamiast spadać i odwrócenie tego trendu będzie trudne.
Nowo wybrani samorządowcy, którzy w ostatnich wyborach zapowiedzieli, że postawią na rozwój energetyki obywatelskiej, spotkali się w Katowicach podczas szczytu klimatycznego COP24. Wspólnie przygotowali apel do rządu i Komisji Europejskiej o zwiększenie nakładów na rozwój energetyki obywatelskiej.
Wygląda na to, że prosumenci zyskują w rządzie nowego, ważnego rzecznika, który może nadać nową dynamikę tworzeniu ram i warunków funkcjonowania energetyki prosumenckiej w naszym kraju.
Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, w październiku spadła produkcja energii odnawialnej w porównaniu z danymi z wcześniejszego roku. Wyraźnie wzrosła jednak generacja z elektrowni fotowoltaicznych, których udział w ogólnym miksie wytwarzania z OZE pozostaje jednak nadal marginalny.