Kolejny bank otwiera się na finansowanie OZE

Kolejny bank otwiera się na finansowanie OZE
Fot. mBank

mBank przyjął politykę kredytowania farm wiatrowych i fotowoltaiki. Bank ma już na koncie sfinansowanie pierwszych inwestycji w odnawialne źródła energii, które są realizowane w systemie aukcyjnym.

Początkowo na działania z obszaru energetyki odnawialnej mBank ma przeznaczyć około pół miliarda złotych. Przyjęta polityka zakłada wsparcie dla energii wiatrowej dla inwestycji o mocy powyżej 20 MW, a także elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 5 MW, realizowanych w ramach aukcyjnego systemu wsparcia.

Bank podkreśla, że pierwszeństwo ma przysługiwać projektom, których właściciele i operatorzy posiadają doświadczenia w sektorze energetyki odnawialnej.

REKLAMA

Postęp technologiczny, w szczególności wzrost efektywności i spadek cen turbin wiatrowych, a także wyraźne spadki cen paneli fotowoltaicznych, znacząco poprawiły parametry finansowe projektów z sektora OZE. W świetle aktualnych cen energii inwestycje realizowane w systemie aukcyjnym wymagają mniejszego wsparcia niż poprzednio. Gwarancja stałej ceny przez 15 lat jest tu kluczowa – mówi Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku.

mBank w ubiegłym roku sfinansował projekty fotowoltaiczne, przyznając kredyt na 10 farm PV  w systemie aukcyjnym. Wcześniej, w latach 2010-2015 wsparł sześć inwestycji z obszaru energetyki wiatrowej o łącznej mocy 335,4 MW.

REKLAMA

Część projektów mBank chce zrealizować we współpracy z Commerzbankiem – głównym akcjonariuszem mBanku – który posiada duże doświadczenie w zakresie finansowania odnawialnych źródeł energii.

W tym roku na finansowanie inwestycji w OZE realizowanych w systemie aukcyjnym, ale także w systemach FIT i FIP,  otworzył się ponadto BOŚ.

Więcej na ten temat w rozmowie portalu Gramwzielone.pl z Anną Żyłą, główną ekolog Banku Ochrony Środowiska: BOŚ zaczyna kredytować inwestycje w farmy fotowoltaiczne (wideo).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.