Polska znowu upomniana ws. jakości powietrza

Polska znowu upomniana ws. jakości powietrza
Fot. LIBER, flickr cc

Komisja Europejska wysłała do polskich władz list, w którym wskazuje na niewystarczające działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Problemem, na który wskazują urzędnicy KE, jest m.in. brak wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania polskich domów.

W liście do polskich władz urzędnicy Komisji Europejskiej powołują się na unijną dyrektywę o jakości powietrza 2008/50/EC, ale także na decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 lutego 2018 r. (sprawa nr C-336/16), w której Trybunał stwierdził, że Polska łamie unijne prawo jeśli chodzi o standardy czystości powietrza.

Komisja Europejska przyznaje, że nasz kraj osiągnął pewien postęp jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza, jednak KE ocenia tempo zmian jako niewystarczające.

REKLAMA

Urzędnicy Komisji wskazują na brak koordynacji działań prowadzonych na szczeblu centralnym i lokalnym – zwłaszcza w zakresie zastępowania pieców na paliwa stałe, stosowanych w indywidualnym ogrzewaniu, na czystsze źródła ciepła. KE wskazuje też na brak wystarczających działań jeśli chodzi o zanieczyszczenia generowane przez transport.

W liście wysłanym do Warszawy Komisja Europejska daje dwa miesiące na zajęcie się wymienionymi problemami.

REKLAMA

Jeśli polski rząd nie wykona wystarczających działań, wówczas KE może ponownie skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE, a ten, jeśli stwierdzi ponownie uchybienia w stosunku do unijnego prawa dotyczącego jakości powietrza, może już wówczas nałożyć na nasz kraj sankcje finansowe.

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi podkreśla, że polskie władze nie podjęły wystarczających działań jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza mimo, że na ryzyko wysokich kar, sięgających 4 mld zł, wskazywał już raport Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2014 r.

W chwili, gdy półtora roku temu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska złamała prawo dotyczące przekroczeń pyłu PM10, podkreślaliśmy, że to ostatni moment, by podjąć skuteczne działania. Mówiliśmy, że jedyny sposób na wyeliminowanie smogu w Polsce to natychmiastowe wyłączenie paliw stałych z ciepłownictwa indywidualnego – komentuje Kamila Drzewicka, radca prawny Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Minęło kilkanaście miesięcy i nie widać efektów. Mamy dalszą grę pozorów. Rządowy program Czyste Powietrze nie działa. Zamiast odchodzenia od spalania paliw stałych promuje się nieekologiczne i nieskuteczne rozwiązania, jak wymiana pieców opalanych węglem na inne piece opalane węglem – dodaje prawniczka ClientEarth.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.